Dwujęzyczne testy online

Ażeby twoja jazda była maksymalnie efektywna, potrzebujesz dopasować przyspieszenie do poprawnej zmiany biegów.

Oto kilka technicznych wskazówek, które pomogą ci robić to prawidłowo:

  • Oceń, kiedy potrzebujesz zmienić bieg  poprzez wsłuchanie się w odgłos silnika albo patrząc na obrotomierz (rev-counter).
  • Kiedy jedziesz po śliskiej lub mokrej powierzchni (np. oblodzona droga, błoto na drodze) używaj najwyższego możliwego biegu, nawet jeżli poruszasz się dość wolno. Zaleca się, by w takich warunkach ruszać miejsca z drugiego biegu, by uniknąć zerwania przyczepności.
  • Nie ma potrzeby redukować biegów kolejno (przechodzenia przez wszystkie pośrednie biegi) kiedy zbliżasz się do świateł lub skrzyżowania. Podobno wiele lat temu uczono kierowców tak postępować. Prawdopodobnie dlatego, iż myślano, że hamulce mogą zawieść. Zamiast tego powinieneś kontrolować prędkość poprzez używanie hamulców i redukować bieg dopiero wtedy, kiedy osiągniesz pożądaną prędkość.
  • Unikaj zmiany biegów kiedy znajdujesz sie na zakręcie. Może to niekorzystnie wpłynąć na stabilność pojazdu. By zmienić bieg musisz oderwać rękę od kierownicy w czasie kiedy potrzebujesz mieć pełną kontrolę nad pojazdem.
  • Nie spiesz sie przy zmianie biegów i nie napieraj zbyt mocno na dźwignię zmiany biegów, kiedy czujesz opór.
  • Nie pozostawiaj ręki na dżwigni zmiany biegów dłużej nż to konieczne.

  • Nie jedź „rozpędem” z wciśniętym sprzęgłem lub kiedy dźwignia zmiany biegów jest „na luzie”, czyli w pozycji neutralnej.
  • Jeśli masz problem z płynnym zwalnianiem pedału sprzęgła w trakcie ruszania, spróbuj spowolnić tą akcję. Popuść sprzęgło do pozycji kiedy zaczyna ono wibrować i przytrzymaj tak przez kilka sekund nim delikatnie całkowicie zwolnisz pedał sprzęgła. Ten punkt wibrowania łatwo jest wyczuć kiedy np. ruszasz z hamulca ręcznego pod górkę.
  • Kiedy zmienisz już bieg na najwyższy wymagany w danym momencie, usuń nogę ze sprzegła.

Automatyczna skrzynia biegów

Automatyczna skrzynia biegów jest samochodową skrzynią zmieniającą biegi wraz ze zmianą prędkości pojazdu, zwalniając użytkownika z konieczności manualnej zmiany. Pozwala ona na bardzo płynną jazdę, optymalizując przełożenie do obrotów silnika.

Uwaga:
Jeśli przeszedłeś pomyślnie test praktyczny i zdawałeś go w aucie wyposażonym w manualną skrzynię biegów, zgodnie z angielskim prawem możesz prowadzić także auto wyposażone w automatyczne przekładnie. Natomiast nie odwrotnie, to znaczy, że jeśli zdawałeś na automatycznej skrzyni biegów, nie możesz prowadzić auta wyposażonego w manualną skrzynię biegów.

(źródło: How to be an Expert Driver. The practical guide to better driving, Wikipedia)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: