Dwujęzyczne testy online

Podczas egzaminu praktycznego musisz wykazać zdolność do jazdy w różnych warunkach ruchu drogowego i reagować odpowiednio w sytuacjach bezpośredniego zgarożenia.

Celem testu jest zapewnienie, iż jesteś dobrze „ugruntowany” w podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy i potrafisz dostatecznie użyć swojej wiedzy i umiejętności w praktyce.

W czasie egzaminu musisz pokazać, że jesteś rozważnym kierowcą, a działania podejmowane przez ciebie nie stanowią zagrożenia dla ciebie oraz innych użytkowników drogi.

Egzaminator będzie notował twoje wyniki podczas testu na specjalnym formularzu. Będzie on zwracał uwagę na to, jak zachowujesz się za kierownicą i czy odpowiednio kontrolujesz sytuację na drodze. Podczas trwania testu będzie mógł on wyrobić sobie opinię na temat twoich zdolności jako kierowcy i tego, czy potrafisz kierować się zdrowym rozsądkiem i przewidywać sytuacje na drodze.

Egzamin praktyczny trwa około 40 minut. W trakcie jazdy otrzymasz dokładne instrukcje co do kierunku jazdy. Jeśli nie otrzymasz ściśle określonego polecenia, np. „Skręć w lewo na najbliższym skrzyżowaniu”, znaczy to, że masz kontynuuować jazdę prosto, jeśli oczywiście znaki drogowe nie stanowią inaczej.

Od 4 października 2010 DSA wprowadziło nową sekcję na teście praktycznym – indywidualną jazdę trwającą około 10 minut.

To, co musisz bezwzględnie umieć i czego oczekują na egzaminie:

 • Natychmiastowo i własciwie reagować na wszelkiego rodzaju znaki drogowe/znaki znajdujące się na jezdni/sygnały dawane przez kontrolerów ruchu drogowego oraz innych kierowców.
 • Przed uruchomieniem silnika upewnij się, że hamulec ręczny jest zwolniony oraz że dźwignia zmiany biegów lub selektor (jeśli zdajesz w aucie wyposażonym w  automatyczną przekładnię) jest w pozycji neutralnej.
 • Właściwie korzystać z pedału przyspieszenia/sprzęgła/biegów/hamulca/hamulca ręcznego/kierownicy.
 • Stosować się do limitów prędkości i warunków na drodze. Egzaminator sprawdza,  czy zachowujesz predkość dostosowaną do warunków ruchu drogowego oraz to, czy nie jesteś nadmiernie niepewny, niezdecydowany za kierownicą. Zawsze pamiętaj o wyborze odpowiedniej prędkości, kiedy zbliżasz się do zakretów, skrzyżowań, rond etc.
 • Prawidłowo korzystać z lusterek i sygnalizacji, co oznacza efektywne użycie lusterek przed synalizowaniem/zmianą kierunku/zwolnieniem lub zatrzymaniem się.
 • Dawać sygnały jeśli to konieczne/poprawnie/we właściwym czasie.
 • Wykazać się świadomością i umiejętnością przewidywania, mając do czynienia z pieszymi/rowerzystami/innymi kierowcami. Egzaminator sprawdza jak sobie radzisz w kontakcie z innymi użytkownikami drogi. Musisz wiedzieć jak bezpiecznie wyprzedzać oraz jak radzić sobie na różnego rodzaju skrzyzowaniach. Na skrzyżowaniach będziesz obserwowany, czy stosujesz się do MSM routine (The Mirror Signal Manoeuvre routine).
 • Umieć podejmować stosowne działania, kiedy zbliżasz się do przejść dla pieszych.

 • W czasie egzaminu będziesz poproszony 2-3 razy o zatrzymanie się w różnych miejscach (tzw. normal stops). Jest mało rawdopodobnie, że egzaminator będzie chciał cię „złapać” na zatrzymaniu się w miejscu niedozwolonym, ale to ty musisz wybrać bezpieczne miejsce na zatrzymanie się. Musisz włączyć się do ruchu w sposób bezpieczny i kontrolowany.
 • Umieć włączyć się do ruchu stojąc za zaparkowanym autem – jest to tzw. angle start.
 • Jedno z zadań na egzaminie choć niekoniecznie może się pojawić podczas twojego)  to controlled stop nazywane też emergency stophamowanie awaryjne, czyli zatrzymanie auta w sytuacji awaryjnej /natychmiast /zachowując kontrolę/przy właściwym wykorzystaniu hamulców. Egzaminator podnosi rękę i mówi „Stop!”, a ty w tym momencie hamujesz.

Egzaminator zaznacza na formularzu 3 rodzaje błędów:

 1. driving faults (drobne pomyłki)
 2. serious faults (poważne błędy)
 3. dangerous faults (błędy, które powodują zagrożenie na drodze).

Jeśli zgromadzisz jakikolwiek jeden poważny błąd lub doprowadzisz do niebezpiecznej sytuacji na drodze lub też popełnisz więcej niż 15 drobnych błędów, nie zdasz egzaminu.

Jeśli zgromadzisz kilka nieznacznych błędów w tej samej kategorii, egzaminator może zaznaczyć to jako jeden poważny błąd w tej kategorii, co również oznacza zaliczenie testu z wynikiem negatywnym.

Brak komentarzy

Trackbacks/Pingbacks

 1. Jak bezstresowo podejść do testu praktycznego? - [...] 1. Wykaż się znajomością tego czego oczekują na egzaminie. O tym, co musisz bezwzględnie umieć oraz na co egzaminator …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: