Dwujęzyczne testy online

Autorem artykułu jest Bogusława Motylska – Pre Crime Manager w Nottinghamshire Police

We wrześniu tego roku minęło sześć miesięcy od śmierci 25 letniego kierowcy minibusa na trasie A38, w okolicy Mansfield, wiozącego pracowników Sports Direct. Dziewięć pozostałych osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. Wypadek spowodował młody kierowca innego pojazdu prowadzący nieuważnie pod wpływem alkoholu. Kierowca został aresztowany, a sprawa jest w toku.

W celu poprawy bezpieczeństwa na drogach policja w pierwszym tygodniu września przeprowadziła kontrolę pojazdów wiozących pracowników do siedziby Sports Direct w Mansfield, Shirebrook. Wielu kierowców nie posiadało odpowiedniego ubezpieczenia lub kwalifikacji wymaganych do transportu osób. Niektóre pojazdy nie spełniały wymaganych technicznych standardów. W związku z powyższym przypominamy kierowcom o obowiązujących w Wielkiej Brytanii zasadach transportu osób.

Kierowcy z prawem jazdy kategorii B

Prawo Jazdy kategorii B w Wielkiej Brytanii upoważnia kierowcę do prowadzenia pojazdów przystosowanych do przewozu maksymalnie 8 osób. Pamiętać należy, że istotna jest ilość miejsc przystosowanych do przewozu osób, a nie faktyczna liczba osób przewożonych. Wykroczeniem jest również przewożenie większej liczby osób niż ta, do jakiej pojazd jest przystosowany.

Jeżeli minibus wyposażony jest w od 9 do 16 miejsc pasażerskich, kierowca musi mieć ukończone 21 lat oraz posiadać brytyjskie prawo jazdy kategorii B przez co najmniej 2 lata. Całkowita masa pojazdu nie może przekraczać 3,5 tony lub 4,25 tony, jeśli pojazd wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt do przewozu osób niepełnosprawnych. Pojazd nie ma prawa ciągnięcia przyczepy. Kierowca kategorii B za prowadzenie minibusa nie może pobierać opłat.

Chcąc legalnie prowadzić minibus z 9 do 16 miejscami pasażerskimi należy dodać do prawa jazdy kategorię D1. Aby uzyskać tę kategorię w Wielkiej Brytanii, wymagane jest ukończenie kursu MiDAS (Minibus
Driver Awareness Scheme). Informacje na temat szkolenia znaleźć można pod adresem: www.midas-training.org.uk

Jeżeli prawo jazdy kategorii B zostało uzyskane przed 1 stycznia 1997 kierowca jest automatycznie uprawniony do prowadzenia pojazdów kategorii C1 i C1+E (do 8,25 tony) oraz D1 i D1+E.

Ubezpieczenie dla podróżujących do pracy

SDP (Social, Domestic, Pleasure) & Commuting to standardowe ubezpieczenie na pojazd służący do celów prywatnych oraz dojazdu do/z stałego miejsca pracy.

Commuting może, ale nie musi obejmować pasażerów podróżujących do miejsca pracy razem z ubezpieczonym kierowcą. Kierowca zawsze powinien upewnić się, że posiada odpowiednie ubezpieczenie zanim zaproponuje komuś podwiezienie do pracy.

Również będąc pasażerem należy mieć tę kwestię na względzie, pomoże ograniczyć negatywne konsekwencje w razie wypadku.

Carpooling (lub Lift sharing)

Warto znać to słowo; przy rosnących cenach paliwa jest to coraz popularniejsza forma podróżowania do pracy. Carpooling polega na dzieleniu prywatnego samochodu z innymi podróżującymi w tym samym kierunku. Jeżeli jest to stałe miejsce pracy, należy poinformować o tym ubezpieczalnię. Ubezpieczenie może różnić się od standardowego SDP & Commuting i w razie wypadku zarówno kierowca jak i pasażerowie mogą nie uzyskać wypłaty odszkodowania.

Powyższe ubezpieczenia nie upoważniają kierowcy do pobierania od pasażerów jakiejkolwiek formy opłaty. Chcąc przewozić ludzi do/z miejsca pracy za opłatą, należy zaopatrzyć się w ubezpieczenie powszechnie znane jako Hire and
Reward.

Hire and Reward

Ubezpieczenie to pokrywa przewóz osób za opłatą. Na cenę ubezpieczenia wpływ ma wiele czynników takich jak wiek kierowcy, rodzaj i wartość pojazdu, jak często i jak daleko podróżujemy, jakie metody zabezpieczenia przed kradzieżą,
dewastacją stosujemy.

Rady dotyczące bezpieczeństwa znaleźć można na stronie internetowej Nottinghamshire Police: www.nottinghamshire.police.uk w sekcji Crime Reduction. Znajdują się tam również dane kontaktowe osób doradzających w szeroko pojętych kwestiach bezpieczeństwa, w tym pojazdów, zarówno prywatnego jak i pracowniczego (Pre Crime Unit).

Licencja VOSA (Vehicle & Operator Services Agency)

Komplet XL na prawo jazdy kategorii D

Komplet XL na prawo jazdy kategorii D

Dotatkowo zapewniając transport osób warto zaznajomić się z zasadami licencjonowania. Licencja wymagana jest zarówno przy zarobkowym jak i niezarobkowym przewozie pasażerów. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w przewodniku dostępnym na stronie internetowej Departamentu Transportu www.dft.gov.uk pt. Passanger Transport Provided Under Section 19 or Section 22 Permits.

Na przełomie września i października policja koncentrować będzie wysiłek na identyfikowaniu i karaniu kierowców łamiących podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze. Cztery najczęściej łamane zasady to prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, przekraczanie dozwolonej prędkości, korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia i niezapięte pasy bezpieczeństwa.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: