Dwujęzyczne testy online

Czasem zdarza się, że musimy zawrócicić na drodze (turning in the road), w pobliżu nie ma żadnej bocznej drogi, a droga na której akurat jesteśmy nie jest na tyle szeroka, aby wykonac manewr zawracania po łuku (U-turn).

Zawracanie na drodze jest często mylnie nazywane „zawracaniem na trzy” (three point-turn).  Liczba ruchów potrzebnych do ukończenia manewru zależna jest bowiem od szerokości drogi, długości Twojego auta, oporu kierownicy i twoich umiejętności kontroli pojazdu.

Jak to wygląda na egzaminie?

Jeśli ten manewr będziesz wykonywać podczas testu praktycznego, twój egzaminator poprosi cię o zjechanie na lewą stronę drogi w dogodnym i bezpiecznym miejscu. Będzie oczekiwał, że wykonasz manewr zawracania na drodze, ograniczjąc go do niezbędnej ilości ruchów. Pamiętaj, że nie możesz uderzyc o krawężnik.  Musisz pokazać, że całkowicie panujesz nad pojazdem, rozglądaj się wokół i bądź ostrożny, aby nie spowodowac niebezpieczeństwa dla innych użytkowników ruchu i przechodniów.

Minimalna liczba ruchów, które możesz wykonać podczas manewru zawracania to trzy i na nich się skupimy:

Ruch 1 – ustawienie auta w poprzek drogi – pod kątem około  90 stopni do krawężnika. Dojeżdzając do przeciwległej strony drogi, zacznij kręcić w lewo, tak by tył twojego auta podczas cofania zaczął najpierw poruszać sięw lewo. Jeśli zatrzymasz się z kołami skierowanymi maksymalnie w prawą stronę i zaczniesz manewr cofania, twoje auto może powrócić do tej samej pozycji, z której zaczynałeś manewr. Wystarczy zatem wyprostować koła lub pozwolić im na niewielkie odchylenie w lewo.

Kiedy zakończysz pierwszą częśc manewru, zazwyczaj musisz zaciągnąć hamulec ręczny.

Ruch 2 – wybierasz wsteczny bieg, rozglądasz się wokół, w jedną i drugą stronę poza swoimi ramionami , patrząc przez tylną szybę i przepuszczasz przechodniów. Kiedy zaczniesz ruszać, steruj kierownicą zdecydowanie i energicznie  maksymalnie w lewo. Spoglądaj za swoje lewe ramię, a kiedy przekroczysz linię środkową drogi zacznij obserwować prawą stronę. Kiedy będziesz mniej więcej metr od krawężnika, zacznij kierować w prawo i zatrzymaj auto tuż przed krawężnikiem. Tutaj także wystarczy wyprostować koła lub skręcic je nieco w prawo.

Ruch 3 – ponownie zaciągasz hamulec ręczny (szczególnie  jeśli znajdujesz się na pochyłości) i wybierasz pierwszy bieg. Rozglądasz sie wokół i ustępujesz pierwszeństwa innym uzytkownikom ruchu. Kiedy sytuacja jest bezpieczna, kierujesz w prawo.

Na egzaminie sam musisz ocenić, czy zdołasz wykonać manewr zawracania w 3 ruchach czy potrzebujesz pięciu. Jeśli czujesz, że uderzysz w krawężnik, przekieruj koła w lewo kiedy będziesz blisko krawężnika i zatrzymaj się. Następnie powtórz ruch 2 i 3, aby ukończyć manewr.

XXL superkomplet kategoria B

Superkomplet XXL na prawo jazdy kategorii B

Twój egzaminator będzie cię stale obserwował, najwazniejsze byś:

 • wykonał manewr spokojnie i gładko
 • pokazał, że całowiecie panujesz nad pojazdem
 • właściwie i w odpowiednim czasie przyspieszasz, hamujesz, używasz sprzęgła etc.
 • bez dotykania krawężnika
 • uważasz na innych użytkowników ruchu drogowego
 • stale rozglądasz się podczas wykonywania manewru

 

Wskazówki ogólne

 • Upewnij się, że zatrzymałeś się w odpowiednim miejscu. Np. nie zatrzymuj auta blisko latarni ulicznej lub jakiegoś innego słupka, zwróć tez uwagę na to, co znajduje się po przeciwnej stronie ulicy. Jeśli uznasz, że miejsce, które wybrałeś nie jest najlepsze, możesz po prostu jechać powoli wzdłuż drogi i zatrzymac się w bardziej dogodnym  miejscu. N czas wykonywania manewru możesz zdjąć pasy bezpieczeństwa.
 • Zanim w ogóle ruszysz, oceń sytuacje na drodze i nie rozpoczynaj manewru jeśli widzisz pojazd jadący z naprzeciwka; musisz pozwolić, aby cię minął. Uważaj także na przechodniów, którzy znajdują się w pobliżu.
 • Unikaj uderzenia o krawężnik. W niektórych przypadkach jeśli jedynie dotkniesz krawężnika z powodu np. złej oceny odległości, nie musi to oznaczać oblania testu (wszystko zależy od oceny egzaminatora). Natomiast jeśli uderzysz o krawężnik z powodu braku kontroli nad pojazdem, może to stanowić zagrożenie dla przechodniów i będzie poczytane jako poważny błąd.
 • Kieruj autem dość powoli, używając sprzęgła. Jeśli znajdujesz się na wzniesieniu, używasz także pedału hamulca, zależnie od kąta pochyłości, aby zapobiec stoczeniu się pojazdu. Z drugiej strony zbyt powolne poruszanie się podczas manewru nie jest dobrze widziane przez egzaminatorów. Jesli zobaczy, że jest to spowodowane twoim wachaniem, możesz także oblać test.
 • Jeśli jesteś w środku manewru i widzisz nadjeźdzający pojazd, nie panikuj. Najlepiej spokojnie dokończyć część manewru, którą wykonujesz. Inny kierowca albo może próbować cię wyminąć albo też poczekać aż ukończysz manewr. W takiej sytuacji wiekszość kierowców spieszy się, ponieważ widzą, że ktoś czeka – jest to odruch, ale staraj się nad tym zapanować. Pamiętaj, że przez pospiech możesz popełnić błąd i tym samym nie zdać testu.
 • Kiedy dopiero zaczynasz ćwiczyć manewr zawracania na drodze, wybieraj spokojne drogi, mało uczęszczane. Następnie stopniowo ćwicz na tych, gdzie ruch jest większe natężenie ruchu. Wątpliwe, by na egzaminie kazano ci zawracać na głównej ulicy w mieście;) Próbuj też swoich sił na różnego rodzaju pochyłościach, to pozwoli ci wyczuć momenty, w których musisz używać sprzęgła i hamulca.

 

Brak komentarzy

Trackbacks/Pingbacks

 1. Jak celująco zdać egzamin praktyczny? - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - [...] przygotowany do wykonywania manewrów, które większość kierowców uważa za trudne. Zawracanie na drodze (czyli tzw. zawracanie na trzy) i …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: