Dwujęzyczne testy online

Zmiany w opłatach podatku drogowego od października 2014Zapowiedź zmian odnośnie opłat podatku drogowego ogłosił już 5-go grudnia zeszłego roku George Osborne – brytyjski Minister Skarbu.

Rząd zdecydował się zmienić prawo w 2014 r. po to głównie, aby zredukować koszta administracyjne i obciążenia związane z podatkiem od pojazdów (road tax).

Podatek drogowy został wprowadzony w Wielkiej Brytanii w budżecie roku 1888. System akcyzy obowiązującej w szczególności pojazdy silnikowe wprowadzono w roku 1920, a rok później obowiązywał już tax disc jako dowód na to, że kierowca zapłacił podatek drogowy.

Obecnie jeszcze tax disc, czyli okrągła nalepka, musi znajdować się w odpowiednim miejscu przedniej szyby pojazdu.

Od 1 października 2014 r. zasady te zostaną całkowiecie zmienione, a cały system będzie w pełni elektroniczny. Nie będzie potrzebna już papierowa wersja road tax, a DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency) oraz policja brytyjska będą w pełni polegać na elektronicznym rejestrze.

Jak podkreślił rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu, zapowiadane zmiany pokazują również, iż brytyski rząd idzie z duchem czasu, zapewniając nowowczesny i skuteczny system usług społecznych. Oczekuje się, że zmiany zredukują niepotrzebną biurokrację i ułatwią ososobom prywatnym i firmom korzystanie z usług rządowych.

Zakłada się także, iż zmiany wpłyną pozytywnie na realizowany projekt oszczędnościowy rządu. Szacunkowo zniesienie obowiązku nalepek ma przynieść oszczędności w kosztach administracyjnych ok. £ 7 milionów rocznie.

 

Jakie zmiany w opłatach podatku drogowego nas czekają?

  • Od października 2014 r. zniesiony zostanie obowiązek posiadania dysku podatkowego, czyli papierowej nalepki (tax disc) i umieszczania jej na przedniej szybie pojazdu. DVLA będzie posiadać cyfrową ewidencję wszystkich wpłat za podatek drogowy.
  • Zmiany dotyczą także zasad płatności za podatek drogowy. Zamiast opłaty rocznej lub półrocznej można będzie uiścić opłatę  poprzez ustanowienie polecenia zapłaty (direct debit), nawet w ratach miesięcznych. Ponadto wpłaty dokonywane raz w roku zostaną zwolnione od wzelkich opłat manipulacyjnych. O połowę zmniejszy się także opłata manipulacyjna przy wpłatach dokonywanych dwa razy w roku lub miesięcznie. Obecnie opłata manipulacyjna wynosi 10% wysokości podatku drogowego, po zmianach będzie to 5%.

 

Rząd brytyjski decyzję o zmianach i zastąpieniu papierowych nalepek systemem eklektronicznym motywuje tym, iż jak wynika z ostatnich  danych ogromna większość zmotoryzowanych – czyli aż 99%, płaci podatki. Ponadto większość działań egzekucyjnych opiera się obecnie na używaniu automatycznych odczytów tablic rejestracyjnych (Automatic Number Readers). Także kamery wykorzystują tablice rejestracyjne, a nie odczytują nalepek. Brytyjska policja ma również pełny wgląd do danych DVLA poprzez system komputerowy.

 

Co praktycznie kierowcy powinni zrobić?

W związku z tymi zmianami kierowcy powinni usunąć papierowy krążek zza przedniej szyby swojego auta nawet jeśli podatek został opąłcony na kilka następnych miesięcy. Oczywiście, opłata ta nie jest w żaden sposób anulowana. Natomiast po upłynięciu ważności opłaconego road tax należy zarejestrować samochód w systemie internetowym, gdzie będzie można dokonać kolejnych opłat.

Klienci, którzy nie będą mogli lub nie będą chcieli skorzystać z systemu online, będą mogli nadal zapłacić tax road na poczcie lub przez telefon.

Ponadto DVLA przed upływem terminu ważności opłaty wyśle każdorazowo list z przypomnieniem o konieczności przedłużenia ważności za road tax wraz z dokładną instrukcją jak należy to zrobić.

Poniżej film instruktażowy na temat zmian w opłatach road tax przygotowany przez DVLA:

 (źródła: www.emano.co.uk, www.bbc.co.uk)

Brak komentarzy

Trackbacks/Pingbacks

  1. Podatek drogowy (Road Tax) w UK - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - […] Uwaga!!! Od 1 października wprowadzono zmiany w opłatach podatku drogowego w UK. Szczegóły w poście: Zmiany w opłatach podatku …
  2. Moduł D z treningu CBT - Szkolenie praktyczne na drodze - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - […] Podatek drogowy (Road tax), ubezpieczenie i certyfikat MOT (ważne, byś pamiętał o datach odnowienia tych obowiązkowych rzeczy) […]
  3. W UK zniesiono "prawo 6 miesięcy" dla zagranicznych aut | Prawo Jazdy w UK - […] i poprosić o wysłanie formularza do przejerestrowania pojazdu. Następnym krokiem jest opłacenie podatku drogowego, uzyskanie certyfikatu MOT-u (przeglądu technicznego) …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: