Dwujęzyczne testy online

znaki drogoweW trakcie nauki jazdy instruktor będzie oczekiwał od Ciebie obserwowania znaków drogowych i reagowania na nie w odpowiednim czasie.

Podobnie podczas testu praktycznego egzaminator będzie obserwował czy uważasz na znaki drogowe oraz czy poprawnie i w odpowiednim czasie reagujesz na znaki znajdujące się na jezdni, np. czy ustawiasz się na odpowiednim pasie przed wjazdem na rondo.

Pamiętaj, że Twoim „normalnym” pasem jazdy jest zawsze lewy pas, chyba że znaki wskazują inaczej. Jeśli np. przed wjazdem na rondo są trzy pasy i lewy jest jedynie do zjazdu w lewo, to rzecz jasna ustawiasz się na środkowym pasie.

Czasem zdarza się, że kilka znaków jest ustawionych jeden nad drugim na jednym słupie. Odczytanie ich może być nieco kłopotliwe. Generalna zasadą jest by odczytywać je z góry na dół. Znaki, które znajdują się na samej górze słupa mówią Ci o najbliższym potencjalnym zagrożeniu (hazard), na który powinieneś uważać.

Znaki drogowe i ich kształty

Znaki drogowe i znaki na skrzyżowaniach mają trzy główne kształty:

Okrągłe (circles)

Znaki te mówią co zrobić (niebieskie) lub czego nie robić (czerwone), czyli dają instrukcje. Znaki, które dają nakaz lub mówią, co nie jest dozwolone na danym odcinku drogi są z reguły okrągłe z czerwonym obramowaniem.

Niebieskie okrągłe lub prostokątne znaki dają w większości pozytywne instrukcje, np. co do kierunku jazdy.

Trójkątne (triangles)

Większośc znaków ostrzegających przed potencjalnym zagrożeniem przed tobą to trójkąty z czerwonym obramowaniem.

Prostokątne (rectangulars)

Znaki wskazujące kierunek są z reguły prostokątne, na autostradzie mają niebieskie tło, na głównych drogach (primary routes, w tym również dual carriageway) – zielone tło, natomiast na non-primary routes i drogach lokalnych ich tło jest białe z czarnym obramowaniem.

Te znaki mówią Ci gdzie aktualnie się znajdujesz lub w jakim kierunku jedziesz, czyli dają informacje.

Jest tylko jeden znak o kształcie ośmiokątu (octagonal) – znak STOP.

Nakazuje on bezwzględne zatrzymanie się. Dzięki temu, iż znak ten ma tak nietypowy kształt jest łatwo rozpoznawalny nawet wtedy kiedy zapruszy go śnieg.

Źródło: Brytyjski Kodeks Drogowy

One Comment

  1. u nich tak jakoś łatwiej te znaki zrozumieć.. i jakoś po ludzku jest ich mniej

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: