Dwujęzyczne testy online

Jak utrzymać koncentrację na drodze -  porady dla kierowców tira

Autorem artukułu jest J. Mukula

Głównym powodem, dla którego ludzie wahają się podjąć pracę w intratnym zawodzie kierowcy tira jest perspektywa samotnej jazdy na bardzo długich trasach. Prowadzenie tira na takich trasach jest nie tylko męczące, ale także dosyć nudne, co może prowadzić do zaśnięcia za kierownicą i spowodowania wypadku.

Priorytetem dla każdego kierowcy przed wyruszeniem w dłuższą trasę  powinna być odpowiednia porcja snu. Najlepszym sposobem, by zachować koncentrację na drodze jest wysypianie się każdej nocy. 7-8 godzin snu każdej nocy jest zalcane podczas każdej dłuższej trasy. Połączenie niewyspania ze znudzeniem to przepis na katastrofę, szczególnie podczas długotrwałych podróży tranzytowych.

Wielu kierowców bierze ze sobą do towarzystwa zwierzę domowe kiedy podróżują przez wiele godzin. Kot lub pies jest dobrym towarzyszem na długich dystansach. Zwierzęta te są także bezpieczne i łatwe do trzymania w kabinie podczas jazdy.

Niektórzy kierowcy zabierają po drodze autostopowiczów do towarzystwa, jednakże robiąc tak powinieneś zachować ostrozność, żebyś nie skończył z jakimś niebezpiecznym pasażerem w Twoim pojeździe.

Inną dobrą wskazówką jest podzielić długą drogę, którą masz do przejechania na mniejsze odcinki. To sprawi, że droga wyda Ci się krótsza, ponieważ możesz się koncentrować na kilku jej mniejszych odcinkach niż na długiej podróży. Technika ta pomaga kierowcom tirów pozostać zmotywowanymi, ponieważ pokonywanie mniejszych odcinków daje kierowcy w czasie podróży stałe poczucie bycia „prawie u celu”.

Kiedy tylko znudzenie lub zmęczenie dadzą o sobie znać, powinieneś zrobić sobie przerwę. Przerwy są także zalecane, żeby kierowca mógł skorzystać z łazienki i zjeść posiłek. Umożliwiają także  rozprostowanie nóg i dają możliwość porozmawiania z kimś. Dają też kierowcy energię i motywację do dalszej drogi.

Inną dobrą opcją do utrzymania koncentracji podczas jazdy na długich trasach jest słuchanie muzyki. Wiele nowoczesnych samochodów ciężarowych jest wyposażonych w systemy rozrywkowe, kierowcy mogą zabrać w podróż wiele płyt, których słuchanie nie tylko ich bawi, ale także pozwala utzymać im koncentrację.

Koleją metodą na walkę z nudą podczas długiej jazdy jest mówienie do samego siebie. Jakkolwiek zwariowanie może to brzmieć, pomaga kierowcy utrzymać swój umysł w stanie zaabsorbowania i koncentracji. Jest to najlepszy czas, by mówić o ważnych i osobistych rzeczach w Twoim życiu bez obawy o to, że ktoś Ci będzie przerywał lub zirytujesz kogoś.
Możesz zastanawiać się nad swoim życiem, np. myśleć o tym, co będziesz robił za kilka lat. Mimo, że brzmi wariacko, to działa.

Na koniec, CB radio jest czymś więcej niż narzędziem każdego kierowcy tira. Jest ono niezbędne jako pomoc w dowiadywaniu się o warunki pogodowe przed nimi, jak też o wybór najlepszej drogi.

Oprócz tego przez CB radio kierowcy są w stanie komunikować się łatwo z innymi i mogą nawet nawiązywać przyjaźnie. Posiadanie kogoś do rozmowy nie pozostawia miejsca na nudę. Dlatego CB radio jest koniecznością dla każdego kierowcy, który potrzebuje towarzystwa lub rozrywki.

(źródło: www.ezinearticles.com)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: