Dwujęzyczne testy online

Pytanie: Witam serdecznie,
Potrzebuję informacji na temat licencji transporotwej w UK. Proszę powiedzieć jakie sa wymogi i jak ja wyrobić?

Odpowiedź:

Rozumiem, że pisząc licencja transportowa masz na myśli licencję operatora. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje dotyczące Międzynarodowej Licencji Operatora samochodów ciężarowych.

Standardowa Licencja Operatora (ang. Standard licence for national and international operations) pozwala na przewóz własnych oraz cudzych dóbr, za wynagrodzenie lub zysk na terenie UK i poza granicami. Licencja ta zostaje wydana na czas nieograniczony pod warunkiem uiszczania płatności w podanym przez VOSA terminie.

VOSA co 5 lat kontaktuje się z posiadaczem licencji w celu sprawdzenia, iż posiadane przez ten urząd dane są poprawne. Aby otrzymać winiety identyfikujące (ang. identity disc) należy dokonać opłat w czasie wyznaczonym przez VOSA.

Licencja Operatora wydawana jest przez Komisarza Transportu (Traffic Commissioner). Aby otrzymać licencję należy spełniać szereg wymogów, między innymi centrum obsługi, gdzie samochód jest trzymany musi być wystarczająco duże, musi spełniać warunki bezpieczeństwa oraz musi znajdować się w bezpiecznej lokalizacji. Jeżeli osoba starająca się o licencję nie jest właścicielem centrum obsługi musi być w stanie udowodnić, iż ma prawo do korzystania z centrum należącego do innej osoby.

Aplikację o licencję należy złożyć przynajmniej 9 tygodni przed planowanym rozpoczęciem działalności.

Aplikację (wypełniony formularz GV79) należy wysłać na adres Vehicle and Operator Service Agency (VOSA):

Jak uzyskać Driver CPC w UK – Aktualny Informator

VOSA Central Licensing Unit
Hillcrest House
386 Harehills Lane
Leeds
LS9 6NF

Koszty

a) Licencji Operatora

Złożenie aplikacji GV79 – £250 (jednorazowa opłata)

Wydanie licencji – £391 (raz na 5 lat)

Wznowienie licencji – £391 (raz na pięć lat)

Wydanie tymczasowej licencji – £66 (jednorazowo)

b) Samochodu

Wydanie licencji – £2 (na miesiąc do marca 2010)

Wydanie tymczasowe licencji – £6 (opłata jednorazowa)

Płatności można dokonać: telefonicznie, przez Internet lub na poczcie.

Koszty związane ze staraniem się o licencję nie podlegają zwrotowi nawet jeżeli aplikacja nie zakończy się uzyskaniem licencji.

W razie pytań lub watpliwości można skorzystać z VOSA helpline pod numerem telefonu 0300 123 9000

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach Business Link:

* Materiał powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Emano. Interesuje Cię tematyka motoryzacyjna? Chcesz zrobić prawo jazdy w UK i chciałbyś wiedzieć, czy funkcjonuje tutaj szkoła nauki jazdy oraz jak w ogóle prowadzona jest w Anglii nauka jazdy? Szukasz polskich instruktorów oraz materiałów szkoleniowych (testy na prawo jazdy, kodeks drogowy itd.)? Potrzebujesz informacji lub porady? Zapraszamy na www.emano.co.uk !

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: