Dwujęzyczne testy online

Pytanie od czytelnika: Witam. Chcę osiąść na stałe w UK i znaleźć tam pracę jako kierowca. Obecnie jestem na kursie prawa jazdy kat. A, C i D w Polsce.

Dostałem też informacje, że muszę ukończyć bardzo drogie kursy świadectw kwalifikacji. Czy w UK jest to wymagane? Gdzie lepiej się opłaca takie kursy robić? W UK czy w Polsce? Z góry dziękuję za info.

Odpowiedź:

Aby pracować w UK jako kierowca zawodowy musisz posiadać świadectwo kwalifikacji. Nawet jeżeli zdobędziesz prawo jazdy kategorii C i/lub D w Polsce nie przeszkadza to w  zdobyciu CPC (świadectwo kwalifikacji) w UK. Jeśli chcesz używać obu kategorii (C i D) w pracy powinieneś zdobyć dwa świadectwa kwalifikacji, jedno na kategorię C i jedno na kategorię D.

Pierwszym krokiem w celu otrzymania CPC jest wymiana prawa jazdy na brytyjskie – takie rozwiązanie zalecamy.

Możesz wprawdzie zachować swoje polskie prawo jazdy (na podstawie formularza D9/DL9 otrzymujesz angielską część prawa jazdy counterpart), lecz nie zalecamy tego rozwiązania m.in. ze względu na problemy urzędniczo-biurokratyczne.

Po otrzymaniu brytyjskiego prawa jazdy możesz przystąpić do zdawania egzaminów. W celu otrzymania świadectwa kwalifikacji w UK będziesz musiał zdać dwa egzaminy: praktyczny i teoretyczny.

Egzamin teoretyczny trwa 90 minut. Polega na udzielaniu odpowiedzi na pytania dotyczące 7 wybranych sytuacji, z którymi możesz mieć do czynienia, jako kierowca. W Anglii, Szkocji i Walii test teoretyczny w języku polskim można zdawać jedynie z aprobowanym przez DSA tłumaczem.

Ośrodki egzaminacyjne przystosowane do organizowania takich egzaminów to: Aldershot, Birmingham, Cardiff, Derby, Edinburgh, Glasgow, Ipswich, Leeds, Liverpool, Milton Keynes, Preston i Southgate (Londyn).

Egzamin praktyczny tyczy się wiedzy o obowiązkach kierowcy oraz z umiejętności obsługi pojazdu (Driver CPC Practical Demonstration Test – Module 4).  Trwa on 30 minut. W jego trakcie udziela się odpowiedzi na pytania postawione przez egzaminatora i zgodnie z jego poleceniami demonstruje pewne czynności.

Jeśli pojazd nie posiada pewnych cech czy wyposażenia, egzaminator może pokazać zdającemu fotografię i na jej podstawie zadać kandydatowi pytanie. Szkoły organizujące szkolenia CPC znajdziesz na stronie internetowej Driver Cpc.

Poniżej znajdziesz ogólne zestawienie kosztów związanych ze zrobieniem CPC w UK .

Egzamin teoretyczny CPC (świadectwo kwalifikacji)

£30.00

Tłumaczenie na język polski podczas egzaminu teoretycznego CPC.

Orientacyjny przedział cenowy to £225 – £600

Kurs CPC  przed egzaminem

Około £100 – £250.00

Egzamin CPC – część praktyczna.

W cenę wliczone jest wystawienie DQC (Driver Qualification Card)

£55.00

Uzupełnienie:

Jak uzyskać Driver CPC w UK – Aktualny Informator

Wymagania postawione przez DSA przed kierowcą samochodu ciężarowego oraz przed kierowcą autobusu lub autokaru są różne. Dlatego egzaminy również różnią się od siebie. Nie będziesz więc zdawał dwóch takich samych egzaminów, choć niektóre zagadnienia mogą się powtarzać.

Posiadając już LGV Driver Qualification Card (DQC), jeśli chcesz zdobyć PCV DQC powinieneś zarezerwować egzamin: Passenger Carrying CPC Conversion zamiast zwykłego egzaminu Passenger Carrying CPC.

Podsumowując, kierowcy, którzy już posiadają Driver CPC dla danej kategorii pojazdu (np. PCV lub LGV) i chcą uzyskać Driver CPC dla innej kategorii, muszą zdać drugą część studium przypadku w trybie conversion. Jest to test składający się z 10 studiów przypadku w sumie zawierający 50 pytań.

Egzamin ten można zdawać w języku polskim z pomocą (odpłatnego) tłumacza.

Więcej informacji na temat Driver CPC znajdziesz w Informatorze „Jak uzyskać Driver CPC – aktualny informator dla kierowców autokarów, autobusów i samochodów ciężarowych w UK”

* Odpowiedz powstała przy współpracy z firmą Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji o tematyce motoryzacyjnej w Wielkiej Brytanii.

10 Comments

 1. Witam
  Właśnie mam zamiar zacząć prawo jazdy C, C+E w UK każdy podpowiada mi ,że tu łatwiej ale ogólnie nie oto mi chodzi . Mianowicie całkowity kurs kosztuje około 2tyś futów zastanawia mnie to czy po zdaniu teorii i praktyki czeka mnie kurs CPC czy to jest razem ?? może ktoś mi pomoc??

 2. Witam

  Jestem zainteresowany zrobieniem CPC chciałbym zamówić książkę do nauki teorii gdzie mógłbym ją dostać, i jaki ma tytuł? Do jakiej organizacji muszę sie zgłosić żeby umówić się na egzamin oraz ile to kosztuje. Może ktoś się orientuje czy trudno zdać ten test? mój angielski nie jest najgorszy ale nie rozumiem wszystkiego z góry dziękuję za odpowiedz.

  • w anglii nie jest wymagane zadne cpc, nie wiem skad wy bierzecie takie informacje dopierood 2014 roku bedize to obowiazkowe

   • Mylisz się Andrzeju, wymóg posiadania Driver CPC został wprowadzony w UK dla kierowców chcacych jeździć zawodowo w 2009 r. – kategoria C, a rok wcześniej dla kategorii D. I każdy kierowca, który uchyla się od obowiazku posiadania tych kwalifikacji (o ile nie jest prawnie zwolniony od tego obowiazku – sa bowiem pewne wyjatki) może mieć poważne nieprzyjemności.

    Driving CPC jest tak samo egzekwowane jak posiadanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy, czyli głównie przez policję, VOSA (Vehicle and Operator Services Agency), DVLA i DVA w Irlandii Północnej. Również każdy organ wykonawczy na terenie UE może poprosić cię o okazanie dowodu na to, że posiadasz aktualne uprawnienia Driver CPC. Może także zarządzić karę za niedopełnienie tego obowiązku.

 3. Witaj Mateuszu, materiały szkoleniowe zarówno w języku angielskim jaki po polsku znajdziesz na stronie firmy Emano: http://www.emano.co.uk/?ref=prawojazdywuk
  Cena kursu (włączając w to Driver Qualification Card) wynosi obecnie £55.00, a jeśli chcesz zdawać w weekend to £63.00.

  Zobacz też wpis Driver Certificate of Professional Competence – świadectwo kwalifikacji.

 4. Wlasnie kupilem podrecznik do nauki CPC ale wciaz go nie mam na swojej poczcie . Czy mozna cos z tym zrobic ?

 5. Witam, nasz system wysyła automatycznie wiadomość wraz z plikami, w tej chwili status wiadomości do Pana jest jako „wysłana”. Czasem zdarza się, że trwa to nieco dłużej, nawet do pół godziny lub więcej. Natomiast możliwe także, że mail z plikami wylądował w folderze Spam. Prosimy o sprawdzenie, jeśli nie znajdzie Pan wiadomości, proszę dać nam znać – wyślemy jeszcze raz.

 6. witam mam pytabie jezeli posiadam prawo jazdy kat c+e zrobione w polsce z polskim swiadectwem kwalfikacji i zamierzam zmienic prawo jazdy na uk co wtedy dzieje sie z swiadectwem czy dalej jest wzne?

 7. DO LOGER.Kolego jest jak najbardziej WAŻNE.

 8. Czy może ktoś mi powiedzieć gdzie w polsce moge to CPC zrobić
  dzieki piotr

Trackbacks/Pingbacks

 1. Jak uzyskać świadectwo kwalifikacji? - [...] do testu praktycznego? on Show me, tell me – pytania na teście praktycznymWaldek on Świadectwo kwalifikacji w Polsce czy …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: