Dwujęzyczne testy online

Pytanie od Macieja: Właśnie ukończyłem kurs na prawo jazdy kat. d. Planuję w niedalekiej przyszłości rozpocząć pracę w UK.

Czy jeśli bedę miał już prawo jazdy czy jest sens robić w Polsce kurs kwalifikacji który kosztuje dosyć znacznie czy można od razu zrobić to w UK? A jeśli już ma się kurs kwalifikacji na przewóz osób to czy jest to honorowane w UK?

Odpowiedź:

Twoje polskie prawo jazdy kategorii D będzie ważne w UK – przynajmniej przez jakiś czas (zob. wpis Wymiana prawa jazdy kategorii C i D). Wymóg kwalifikacji zawodowych został wprowadzony dyrektywą Unii Europejskie, a więc wszelkie kwalifikacje są honorowane w obu krajach, niezależnie od tego czy je nabędziesz w Polsce czy w Anglii.

Jeśli chodzi o kursy na świadectwo kwalifikacji to rzeczywiście w Polsce ceny sa stosunkowo wyższe niż w UK (szczególnie jeśli porównać średnie zarobki). Trzeba wziąć też pod uwagę fakt, że kwalifikujesz się do tych kierowców, którzy swoje uprawnienia zdobyli po 10 września 2008 r. Zatem musisz przejść także kurs kwalifikacji wstępnej (initial CPC).

Jak uzyskać Driver CPC w UK – Aktualny Informator

Zasadniczo sprawa rozbija sie o koszta. Myśle, że jeśli i tak zamierzasz pracować w UK i jeśli znasz angielski na tyle by przystąpić do kursu i testów, to opłaca się to zdecydowanie zrobić w UK. Tym bardziej, że kurs CPC (periodic CPC), który trwa 35 godzin (5 modułów treningu), nie musisz zaliczyć od razu, tylko w przeciągu 5 lat.

Możesz np. skompletować 2 dni kursu w pierszym roku, 2 dni w trzecim roku, a pozostały jeden dzień w piątym roku. Jest on wtedy kilka razy droższy, co wiąże się oczywiście z możliwością rozłożenia tego kursu na raty.

Więcej informacji na temat Driver CPC znajdziesz w Informatorze „Jak uzyskać Driver CPC – aktualny informator dla kierowców autokarów, autobusów i samochodów ciężarowych w UK”

2 Comments

  1. Witam, czy można wymienić polskie świadectwo kwalifikacji na przewóz rzeczy na kartę CPC w UK?

    • W zalezności od daty otrzymania polskiego prawa jazdy, karta DQC zostaje przyznana na podstawie kodu 095 lub też kierowca korzysta z tzw. praw nabytych, co oznacza konieczność skompletowania periodic training. Szczegółowe informacje na ten temat znajduja się w informatorze Driver CPC.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Polskie prawo jazdy kategorii C+E a Driver CPC | Prawo Jazdy w UK - [...] kierowcy samochodów ciężarowych, chcący prowadzić takie pojazdy, są zobligowani do uzyskania Cerificate of Professional Competence (CPC), odpowiednika polskiego świadectwa …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: