Dwujęzyczne testy online


Pytanie od czytelnika: Witam mam do pani pytanie odnośnie świadectwa kwalifikacji. Ja zrobiłem  je w Polsce, ale skończyły mi się badania lekarskie, czy mogę zrobić takie badania w UK? i czy będzie to honorowane w UK jako CPC? pozdrawiam Tomek

Odpowiedź:

Prawdopodobnie chodzi Ci o stare świadectwo kwalifikacji, które można było uzyskać na podstawie badań psychotechnicznych. Nie jest ono już od kilku lat wymagane w Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

Obecnie wymaga się w Polsce przejścia tzw. kursu na przewóz rzeczy dla kierowców samochodów ciężarowych lub kursu na przewóz osób dla kierowców autobusów lub autokarów. Odpowiednikiem takiego kursu w Wielkiej Brytanii jest świadectwo kwalifikacji zawodowych – Certificate of Professional Competence (CPC).

Jeśli jesteś kierowcą zawodowym, który uzyskał prawo jazdy  kategorii C przed 10 września 2009 lub kategorii D przed 10 września 2008 w Polsce lub innym kraju europejskim, posiadasz świadectwo kwalifikacji na podstawie tzw. praw nabytych. Znaczy to, że do 9 września 2014 (kategoria C) lub do 9 września 2013 (kategoria D) możesz wykonywać zawód kierowcy w UK oraz innych krajach UE.

Natomiast jeśli chcesz w dalszym ciągu jeździć zawodowo, jesteś zobowiązany do ukończenia 35 godzin szkolenia okresowego CPC (periodic training).

Jak uzyskać Driver CPC w UK – Aktualny Informator

Jeśli natomiast zdałeś egzamin na prawo jazdy kategorii C po 10 września 2009 lub D po 10 września 2008 i chcesz jeździć zawodowo w UK musisz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny CPC (moduł 2 i 4). Możliwe jest zdawanie tych egzaminów w języku polskim, wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami. Dotyczy to kierowców, którzy nie odbyli szkolenia na przwóz osób (kategoria D) i/lub szkolenia na przewóz rzeczy (kategoria C) w Polsce.

Po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowca będzie zobowiązany co 5 lat do jego odnowienia poprzez odbycie szkolenia okresowego (35 godzin w przeciągu 5 lat).

Karta kwalifikacji kierwcy (DQC) przyznana zostaje polskim kierowcom na podstawie kodu 095 jeśli kierowca otrzymał prawo jazdy po 2009 r. (kategoria C) lub po 2008 r. (kategoria D).

Kierowcy, którzy otrzymali swoje polskie prawo jazdy przed tymi datami korzystają z tzw. „praw nabytych”, co oznacza, że karta DQC zostanie im wydana po skompletowaniu periodic training, który muszą podjąć odpowiednio do 2014 r. (kategoria C) i 2013 r. (kategoria D). *

Jeżeli masz pytania odnoszące się do zdawania egzaminu teoretycznego z tłumaczem proponuję bezpośredni kontakt z firmą Emano.

Więcej informacji na temat Driver CPC znajdziesz w Informatorze „Jak uzyskać Driver CPC – aktualny informator dla kierowców autokarów, autobusów i samochodów ciężarowych w UK”

 

* Odpowiedz powstała przy współpracy z firmą  Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji o tematyce motoryzacyjnej w Wielkiej Brytanii.

 

2 Comments

  1. Witam!
    Mam pytanie…..Posiadam zaswiadczenie o ukonczeniu kursy na przewoz rzeczy ktory ukonczylem ponad 5 lat temu w Polsce, ale nie mam DQC czyli driver qualification card..ani brytyjskiej ani polskiej. Mieszkam i pracuje w UK, a dokladniej Irlandii Polnocnej juz ponad 4 lata i zamierzam tu zostac na stale. Czy musze robic CPC od poczatku czy wystarczy to jakos odnowic?

  2. Witam, odpowiedź na to pytanie znajduje się w powyższym artykule; Kierowcy, którzy otrzymali swoje polskie prawo jazdy odpowiednio dla danej kategorii pojazdu przed 2008/2009 rokiem, korzystają z tzw. “praw nabytych”, co oznacza, że karta DQC zostanie im wydana po skompletowaniu periodic training, który muszą podjąć odpowiednio do 2014 r. (kategoria C) i 2013 r. (kategoria D). Szkolenie to można rozpoczać już teraz (ponieważ można je podzielić na bloki), a kontynuuować później, aby uzyskać tutejsze zaświadczenie o rozpoczęciu kursu, co wiaże się z znacznie większymi szansami na zatrudnienie. Znacznie więcej informacji znajdzie Pan w naszym Informatorze – Jak uzyskać Driver CPC.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: