Dwujęzyczne testy online

Dziś na niezbyt przyjemny temat punktów karnych. Ostatnio dostalam bowiem takie oto pytanie od jednego z czytelników bloga:

Niedawno mój kolega, który uczy mnie jeździć dostał pismo z policji, że przekroczył prędkość. Ale okazało się, że to nie on tylko ja. Trasa, która jechaliśmy nie była dla mnie nowa, ale znak, który tam stoi naprawdę jest mało widoczny. W dodatku przekroczylem prędkość zaledwie o kilka mil, a zdjęcia z kamery nie przysłali. Czego mogę się spodziewać kiedy jeszcze nie mam nawet normalnego prawka?

Odpowiedź: Niestety, to, że nie masz jeszcze pełnego prawa jazdy (full driving licence) nie znaczy, że nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. Zapewne możesz spodziewać się mandatu i punktów karnych (penalty points), które obciążą Twoje tymczasowe prawo jazdy.

Jednakże możliwe jest, że policja przyśle ci zaproszenie na Speed Awareness Course, który jest alternatywą dla punktów karnych i mandatu.

Jeśli Twój opiekun dostał pismo, musi wskazać na Ciebie jako osobę, która kierowała autem w momencie zrobienia zdjęcia kamerą i podać Twoje dane. Jeśli wiesz na pewno, że to Ty wtedy prowadziłeś auto, nie ma żadnego usprawiedliwienia, chyba, że chcesz się spierać o to przed sądem, co nie byłoby zbyt rozsądne. Mogłoby się to nawet przyczynić do zwiększenia kary.

Zdjęcie z kamery drogowej dostaniesz prawdopodobnie później, jeśli wypełnisz papiery i zgodzisz się na zapłacenie mandatu. Jednak jeśli do końca nie jesteś przekonany, że to ty prowadziłeś auto, możesz wcześniej zaaplikować o przysłanie zdjęcia. Możliwe, że będzie widac na nim, kto kierował.

Oto lista 6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat punktów karnych:

1. Wszystkie punkty karne dodane do Twojego provisional driving licence bedą tam minimum 4 lata. Punkty karne ważne są przez 3 lata ale dopiero po 4 latach można je usunąć z prawa jazdy.

Za niektóre wykroczenia drogowe (choć przekroczenie prędkości raczej do nich nie nazleży) punkty karne mogą pozostać nawet do 10 lat!

2. Nie ma żadnej możliwości wcześniejszego usunięcia punktów karnych.

3. Punkty karne nie są automatycznie usuwane z Twojego prawa jazdy. Musisz aplikować o ich usunięcie do DVLA, wypełniając ponownie formularz D1 oraz uiszczając opłatę w wysokości 20 GBP.

4. Punkty, które „zarobiłeś” nie przekreślają Twojej szansy na zdanie egzaminu praktycznego na prawo jazdy, o ile ich liczba nie jest większa niż 6. Jeśli masz 6 punktów karnych lub więcej to Twoje prawo jazdy będzie  unieważnione.

W przeciągu 2 lat od zdania egzaminu na prawo jazdy niedoświadczonego kierowcę obowiązuje bowiem obniżony limit 6 punktów karnych. (Po 2 latach limit podnosi się do 12 punktów). Certyfikat zdania testu wraz z Twoim tymczasowym prawem jaszdy zostanie wysłany do DVLA, a Ty będziesz musiał egzamin zdawać ponownie.

5. Punkty karne skutkują zazwyczaj  wyższą składką uzezpieczenia.

6. 12 lub więcej punktów karnych w UK oznacza całkowity zakaz jazdy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: