Dwujęzyczne testy online

Autorem artykułu jest Stephen Jones, tłum. Paweł Nowicki

Ceny ubezpieczeń samochodowych od ponad roku nieustannie rosną, a branżowi eksperci nie przewidują w najbliższym czasie odwrócenia tego trendu.

Problem stał się tak poważny, że zajął się tym rząd. W naszym ostatnim zestawieniu cen ubezpieczeń pokazaliśmy, że średni koszt polisy samochodowej wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 37,5%, a jeszcze bardziej podskoczyły ceny polis dla młodych kierowców.

Obecnie problemem tym zajmuje się rząd, który w tym tygodniu (9 listopad) zwołał posiedzenie Transport Select Comitee, by rozpocząć śledztwo w sprawie szybko rosnących cen ubezpieczeń. W trakcie sesji parlamentarnej Izby Gmin, Confused.com wraz z innymi ekspertami branży ubezpieczeniowej przedstawiło propozycje działań mających na celu powstrzymanie dalszego wzrostu cen polis.

Co spowodowało taki wzrost cen?

Przemawiając przed Komitetem Transportu, kierownik działu ubezpieczeń samochodowych Confused.com Will Thomas oraz eksperci z AA i Stowarzyszenia Brytyjskich Ubezpieczycieli (ABI) zwrócili uwagę na najważniejsze czynniki powodujące wzrost cen polis.

Wzrost liczby roszczeń odszkodowania z tytułu ubezpieczenia

Ubezpieczyciele twierdzą, że głównym czynnikiem zmuszającym ich do podnoszenia cen jest gwałtowny wzrost liczby roszczeń o odszkodowanie. Mimo, że samochody staja sie coraz bezpieczniejsze, a liczba ofiar drogowych (zabici i ranni) ciągle maleje, to ilość roszczeń z tytułu uszkodzeń ciała takich jak whiplash (uszkodzenie odcinka szyjnego kręgosłupa, najczęściej w wyniku gwałtownego przyspieszenia lub hamowania) rośnie o 30% rocznie. Według Instytutu Ubezpieczeń efektem tego jest wzrost ceny przeciętnej polisy o około 100 funtów.

Wielu specjalistów uważa, że za wzrostem liczby roszczeń stoi działalność firm oferujących wywalczenie dla klientów odszkodowań za uszkodzenie ciała odniesione we wcześniejszych wypadkach, często bazujących na zasadzie “nie ma odszkodowania dla klienta-nie ma opłaty dla firmy”

W Szkocji, gdzie działalność tego typu firm jest prawnie ograniczona, szacuje się, że liczba wniosków o odszkodowanie z tytułu obrażeń jest niższa o 10-20%. Nie jest więc przypadkiem, że według ostatnich badań, wzrost cen ubezpieczeń w Szkocji jest jednym z najniższych w skali kraju.

Koszty opłat prawnych

Ubezpieczyciele obok zwiększonej liczby roszczeń, jako powód wzrostu cen wskazują dodatkowo koszty obsługi prawnej. Według ABI około 10% ceny polisy idzie obecnie do kieszeni prawników.

Znowu wiąże się to z nasilającą się działalnością firm wywalczających odszkodowania. Coraz więcej osób korzysta z usług tych firm co, według firm ubezpieczeniowych, prowadzi do tego że około 40% z sumy wywalczonego odszkodowania jest przeznaczane na opłaty prawne. Koszt tych opłat jest następnie przerzucony przez firmy ubezpieczeniowe na klientów płacących coraz droższe polisy.

Wzrost liczby oszustw

Kolejnym znaczącym czynnikiem są oszustwa. Ten rodzaj przestępstw zazwyczaj rośnie w czasach gorszej koniunktury gospodarczej, ale raportowany przez ABI 14-sto procentowy wzrost liczby oszustw ubezpieczeniowych w skali roku jest nadzwyczaj wysoki. W efekcie koszty tego procederu pokrywają uczciwi kierowcy kupując swoje coraz droższe polisy.

Co możemy z tym zrobić?

Ubezpieczycie twierdzą, że dalszy wzrost cen polis spowoduje wzrost liczby oszustw a także zwiększy liczbę nieubezpieczonych lub niedostatecznie ubezpieczonych kierowców. Razem z problemami prawnymi i dodatkowymi kosztami dla rządu, doprowadzi to do dalszego wzrostu cen polis gdyż firmy ubezpieczeniowe będą musiały pokryć dodatkowe koszty swojej działalności.

Z tego powodu sprawa zajął się rząd. W swoich niedawnych raportach Lordowie Justice Jackson i Young proponują zmiany w systemie prawnym dzięki którym rząd mógłby rozwiązać część powyższych problemów, co miało by duży wpływ na koszty działalności firm ubezpieczeniowych a tym samym na ceny polis które płaca klienci.

Zmiany te obejmują miedzy innymi zmniejszenie wpływu opłat prawnych i ograniczenie agresywnego marketingu firm wywalczających odszkodowania. Przyszłość pokaże czy te propozycje zostaną wprowadzone w życie.

Confused.com wzywa do działania

Confused.com wzywa parlamentarzystów, by podjęli działania prowadzące do powstrzymania dalszego wzrostu cen ubezpieczeń samochodowych.
Poza zachęcaniem rządu do wprowadzenia prezentowanych powyżej reform chcielibyśmy, by podjęto działania mające zapobiec sytuacji w której dobrzy, uczciwi kierowcy są zmuszeni płacić za działania tych lekkomyślnych i nieuczciwych.

Kategoria B - superkomplet XXL

Superkomplet XXL – prawo jazdy kategorii B

Nasze propozycje obejmują:

 • Wyższe kary dla nieubezpieczonych kierowców.
  Obecnie kara jest niewspółmiernie mała w stosunku do przewinienia. Kara za jazdę bez ubezpieczenia obejmuje grzywnę o wartości maksymalnie 1000 funtów, choć w rzeczywistości przyłapani kierowcy płacą zazwyczaj tylko 200 funtów. Jest to dużo mniej niż koszt polisy co sprawia że pokusa by jeździć bez ubezpieczenia jest zbyt duża.
 • Więcej szkoleń i wsparcia dla młodych kierowców.
  Uczynienie egzaminu na prawo jazdy trudniejszym i bardziej oddającym realia drogowe, może zmniejszyć ilość roszczeń i tym samym sprawić, że ceny polis spadną. Musimy robić więcej dla podkreślenia konsekwencji niebezpiecznej jazdy, szczególnie wobec młodych kierowców. To nie tylko obniży koszty ubezpieczeń, ale także uratuje wiele żyć ludzkich.
 • Zmiany w systemie Pass Plus
  Pass Plus stał sie w ostatnich latach mniej wartościowy, gdyż ubezpieczyciele nie widzą pozytywów w obniżeniu ryzyka. Rząd musi zreformować ten system i sprawić, by stał sie ponownie atrakcyjną opcja promująca bezpieczną jazdę poprzez obniżenie kosztów ubezpieczenia.
 • Poprawa systemów wymiany danych
  Firmy ubezpieczeniowe i organizacje takie jak DVLA muszą się ze sobą sprawniej komunikować w celu ograniczenia liczby oszustw i stworzenia takich rozwiązań branżowych, które będą działać skutecznie w sytuacji gdy coraz więcej kierowców kupuje swoje polisy przez internet.

(Źródło: www.confused.com)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: