Dwujęzyczne testy online

Dziś odpowiem na pytanie jednego z czytelników. Dodam tylko, że jest to pierwsze pytanie jakie mi zadał ktoś z czytających mojego bloga;):

Jako dociekliwy czytelnik pozwolę sobie zadać pytanie na temat poruszania się po ulicach UK konnych jeźdzców. Ciekawi mnie czy takowi muszą posiadać jakiekolwiek uprawnienia zezwalające na uczestniczenie w ruchu drogowym ?”

Pytanie jest bardzo interesujące, tym bardziej, że tak naprawde nigdy się w ten temat nie zagłębiałam. Otóż jeźdzcy konni znajdują się w tej grupie uczestników ruchu drogowego, która jest najbardziej zagrożona w razie wypadku, czyli wśród pieszych (szczególnie dzieci, osoby starsze oraz niepełnosprawne), rowerzystów oraz motocyklistów.

Zatem jeźdzący konno mają takie samo prawo poruszać się w ruchu drogowym jak pozostali użytkownicy. W zasadzie traktowani są tak samo jak każdy inny pojazd. Konie są dopuszczone do jazdy po wszystkich rodzajach dróg, chyba że znaki stanowią inaczej (np. podobnie jak  jak piesi i rowerzyści  nie mogą poruszać się po autostradach).

Wszystko zdaje się zależeć od stopnia zaawansowania jeźdzca. Jeśli jeździ on regularnie, czyli ma wprawę i doświadczenie, na pewnym etapie nauki włącza się naturalnie do ruchu drogowego. A według prawa konno po drogach może jeździc każdy, bez wzgledu na wiek. Musi tylko znać i przestrzegać kilku zasad i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa drogowego.

Istnieją jednak pewne obostrzenia w zakresie poruszania się na drodze. Mimo tego, że jeźdzący konno jest traktowany w ruchu ulicznym tak samo inny pojazd,  to jednak nie są uprawnieni do jazdy środkowym pasem, jak również środkowym pasem na rodach. Zasady ruchu na rondach wielopasmowych są dla nich takie same jak dla innych pojazdów, z tym, że jako zdecydowanie wolniej poruszający się pojazd muszą trzymać się zawsze skrajnego lewego pasa.

Nie tak dawno temu udało się mojemu nieocenionemu instruktorowi zrobić zdjęcie, które pokazuje stojących za nami dwóch konnych jeźdzców  na pasie dla skręcających w prawo.

Jeśli jeździec tylko prowadzi konia, uważany jest za normalnego pieszego, pod warunkiem jednak że nie powoduje tym zagrożenia w ruchu (traffic hazard) i trzyma się jak najbliżej lewej strony. Na światłach i skrzyżowaniach obowiązują go te same zasady, co pieszych. Faktem jest, że wielu z nich używa sygnalizacji świetlnej dla pieszych wtedy kiedy są na koniach. Nie jest to oczywiście zalecane, gdyż ruch uliczny jest z zasady nieprzewidywalny.

Przejścia przeznaczone dla poruszających się na koniach są specjalnie oznaczone i noszą nazwę equestrian crossings (Zobacz wpis Przejścia dla pieszych w UK).

Reguły dla jeżdzących konno

Highway Code zawiera ogólne reguły, które muszą być spełnione przez jeźdzących konno użytkowników drogi:

  • Przede wszystkim muszą mieć bezpieczne wyposażenie, czyli odpowieni, bezpiecznie przymocowany kask, oraz odpowiednie ubranie. Jesli jeżdzą w czasie dnia, odzież powinna mieć jasny kolor lub powinno to być fluorescencyjne ubranie. Jeśli poruszają sie konno nocą lub przy słabej widoczności, odzież  powinna być odblaskowa.
  • Podczas jazdy powinni mieć buty z twardymi podeszwami i obcasami.
  • W nocy lub przy słabej widoczności również koń powinien mieć odblaskowe paski powyżej pęcin. Zaleca się również, by fluorescencyjna lub odblaskowa osłona była noszona także przez konia.
  • Koń bezwzględnie musi mieć siodło i uzdę.

Nieprzestrzeganie powyższych reguł wiąże się ze złamaniem prawa. Prawidłowe i nieprawidłowe wyposażenie podczas jazdy na koniu wygląda tak:

Zanim jeździec weźmie konia na drogę, musi się też upewnić, że ma kontrolę nad nim. Jeśli sądzi, że koń może zachowywać się nerwowo w ruchu ulicznym, zawsze powinien jechać w towarzystwie innych, bardziej spokojnych  koni.


Jeźdzcy poruszający się konno powinni też:

  • być świadomymi ruchu wokół nich, gdyż w przeciwieństwie do kierowców, nie mają lusterek. Dlatego powinni stale sprawdzać, co dzieje się za nimi, szczególnie przy zmianie kierunku;
  • unikać jazdy o zmierzchu i nocą;
  • nie kłusować po asfalcie lub betonie, gdyż powierzchnie te mogą być bardzo śliskie;
  • nie jeździć w zbyt bliskiej odległości od innych pojazdów;
  • dawać wyraźne sygnały rękoma;
  • nawiązywać kontakt wzrokowy z kierowcami przy zmianie kierunku jazdy, co pozwoli na upewnienie się, że zostali zauważeni.

Ciekawostką jest fakt, że zwierzęta takie jak konie, kucyki i osły powinny mieć tzw. horse passport, czyli koński paszport. Ale nie jest on konieczny do tego, by poruszać się konno na drodze.

(źródło: The Highway Code, http://www.horserides.org)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: