Autorem artykułu jest Magdalena Loryńska z firmy Emano
Każdy kraj Unii Europejskiej (UE) prowadzi swój własny rejestr osób skazanych za wykroczenia i przestępstwa drogowe.
Punkty zdobyte w jednym kraju UE nie są „przenoszone” na prawo jazdy wymienione w innym kraju członkowskim. Pozostają one jednak w ewidencji urzędu w kraju gdzie oryginalnie zostały nałożone.
W UK, jeśli kierowca jest skazany za popełnienie wykroczenia lub przestępstwa drogowego (tzw. motoring offence), sąd może przyjąć jedno z poniższych stanowisk:
- przyznać kierowcy punkty karne – wpisywane w papierowej części prawa jazdy (tzw. counterpart),
- nałożyć na kierowcę zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi po terenie kraju.
Większość punktów karnych pozostaje na prawie jazdy do 4 lat, jednak ważne są one tylko przez pierwsze 3 lata (w zależności od wykroczenia – liczonych od dnia skazania przez sąd lub od dnia, w którym popełniono wykroczenie).
Po upływie 4 lat można ubiegać się o usunięcie punktów karnych z counterpart poprzez uzupełnienie odpowiedniego druku i odesłanie go do DVLA (DVA w Irlandii Północnej).
Na przykład: data wydania wyroku to 5 stycznia 2004 r. – nałożone punkty karne przestaną być ważne 5 stycznia 2007, jednakże muszą pozostać na prawie jazdy co najmniej do 5 stycznia 2008 roku.
W zależności od popełnionego wykroczenia, punkty karne pozostają na prawie jazdy na następujący okres:
Jedenaście lat od daty skazania:
- jeżeli przestępstwo nastąpiło pod wpływem alkoholu i/lub narkotyków – kody na prawie jazdy: DR10, DR20, DR30 i DR80,
- za spowodowanie śmierci przez nieostrożną jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków – kody CD40, CD50 i CD60,
- za spowodowanie śmierci przez nieostrożną jazdę oraz brak zgody kierującego na pobranie próbki krwi lub moczu do analizy – kod CD70.
Na przykład: data wydania wyroku to 3 grudnia 2002 r. – punkty karne muszą pozostać na prawie jazdy co najmniej do 3 grudnia 2013 roku.
Cztery lata od daty skazania:
- za lekkomyślną i niebezpieczną jazdę – kody DD40, DD60 i DD80,
- za przestępstwo spowodowane dyskwalifikacją.
Na przykład Na przykład: data wydania wyroku to 28 maja 2004 r. – punkty karne muszą pozostać na prawie jazdy co najmniej do 28 maja 2008 roku
Cztery lata od daty popełnienia przestępstwa lub wykroczenia:
- we wszystkich innych przypadkach.
Przykład: Data popełnienia przestępstwa to 10 czerwca 2005 – punkty karne muszą pozostać na prawie jazdy co najmniej do 10 czerwca 2009 roku.
Jeśli w przeciągu trzech lat kierowca zdobędzie 12 lub więcej punktów karnych, będzie zdyskwalifikowany na mocy „dodawania się” punktów karnych (tzw. totting-up). W zależności od okresu, na jaki prawo jazdy zostało zatrzymane (mniej lub więcej niż 56 dni), zostanie ono zwrócone automatycznie lub trzeba będzie się o nie ponownie ubiegać.
(źródło: www.direct.gov.uk)
Related Posts
2 Comments
Trackbacks/Pingbacks
- Kiedy mogę wrócić do jeźdzenia po utracie prawa jazdy? - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - [...] zakazu prowadzenia pojazdów zależy od skali wykroczenia i waha się od jednego roku do 10 lat. W najpoważniejszych przypadkach …
- Punkty karne na provisional driving licence - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - [...] Wszystkie punkty karne dodane do Twojego provisional driving licence bedą tam minimum 4 lata. Punkty karne ważne są [...]
- Dlaczego przekraczamy prędkość i kto jest za to odpowiedzialny? - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - [...] Przekroczenie prędkości nie zawsze wiąże się tylko i wyłącznie z zapłaceniem mandatu i naliczeniem kilku punktów karnych. [...]
jak uzyskać wkładke na punkty,do polskiego prawo jazdy w UK
Aby uzyskać counterpart, czyli papierową część prawa jazdy, gdzie naliczane są m.in. punkty za wykroczenia drogowe, należy wypełnić Aplikację D9 (Application for a driving licence for non-GB licence holders). Jednak obecnie wydaje się, iż nie ma sensu tego robić, gdyż niedługo, a dokładnie od 8 czerwca 2015 r. w Wielkiej Brytanii i tak traci ważność counterpart i DVLA nie będzie dłużej wydawać tego dokumentu kierowcom. Więcej info na ten temat znajdziesz w poście: http://prawojazdywuk.com/aktualnosci/dvla-oglasza-koniec-counterpart/