Dwujęzyczne testy online

Manewry – cofanie

Podczas wykonywania manewrów wymagających cofania, wiele wypadków ma miejsce głównie dlatego, że kierowcy:

Po pierwsze nie zwracają dostatecznej uwagi na zbliżający się ruch.

Po drugie wykonują manewry zbyt szybko.

The Highway Code podaje kilka zasad prawidłowego cofania:

 • znajdź bezpieczne miejsce do wykonania manewru
 • unikaj cofania na drogach o dużym ruchu, blisko szkół i placów zabaw
 • stosuj MSM routine
 • rozglądaj się za przeszkodami, które mogą znajdować się z tyłu (np. słupki)
 • poproś kogoś innego o pomoc, by tobą pokierował jeśli masz złą widoczność
 • możesz nawet wysiąść sam z auta i sprawdzić, czy bezpiecznie możesz wycofać.

Według prawa w czasie wykonywania manewru wymagającego cofania możesz mieć odpięte pasy jeśli pomaga ci to bardziej bezpiecznie wykonać manewr.

Predkość

Jakkolwiek prędkość sama w sobie stanowi ryzyka,  to naruszenie jej jest powodem wielu wypadków. Są one spowodowane głównie:

 • przekraczaniem limitów prędkości
 • jazdą niedostosowaną do warunków i ruchu na drodze

Co ciekawe, statystyki pokazują, ze większośc wypadków jest spowodowanych nie tyle przez szybką jazdę, ale raczej przez jazdę z nieodpowiednią predkościa, niedostosowaną do warunków na drodze.

Niestety wielu kierowców lekceważy ograniczenia prędkości. Badania opinii publicznej wskazują, że ludzie rzeczywiście uważają, iż jazda pod wpływem alkoholu może spowodowac śmierć i jest ciężkim przestępstwem. Jednocześnie wielu z nich nie postrzega niestosowanie się do limitów prędkości jako łamania prawa.

Niektórzy kierowcy mają w zwyczaju zwalniać, kiedy widzą, że znajdują się w zasięgu kamery, by natychmiast po minięciu tej „przeszkody” przyspieszyć.

Z drugiej strony różne sposoby „tropienia” przekraczających prędkość kierowców stają się coraz bardziej wyrafinowane. Na przykład kamery cyfrowe są w stanie zmierzyć (nagrać) twoją średnią prędkość na danym odcinku drogi. Popularne są też kamery wbudowywane w światła na skrzyżowaniach, które pozwalają na „złapanie” kierowcy na gorącym uczynku – przejeżdzaniu na czerwonym świetle.

Nie można zapominać o tym, ze jechanie zbyt wolno w stosunku do warunków może także być ryzykowne. Twoja prędkość nie może odbiegać znacznie od tej, która nakazuje znak. W przeciwnym razie jestes przyczyną frustracji innych kierowców, którzy mogą próbować wyminąć cię nawet wtedy kiedy nie bedą mieli dobrej widoczności.

Czy zastanawialeś się kiedyś nad tym, że sam model auta, który wybierają kierowcy może mieć wpływ na sposób ich jazdy?

Otóż przeprowadzono liczne eksperymenty, by odpowiedzieć na pytanie: czy to szybkie auta są powodem, dla którego ludzie jeźdzą zbyt szybko, czy też  kierowcy lubiący szybką jazdę kupują szybkie auta?

Rezlultaty pokazały kilka ciekawych rzeczy, a mianowicie:

 • Posidanie szybkiego auta zachęca do szybszej jazdy.
 • Posiadanie szybkiego auta może też zachęcać do podejmowania ryzyka (np. przy wyprzedzaniu, kiedy warunki nie sprzyjają temu).
 • Jeśli silnik auta jest bardzo cichy, kierowca ma tendencję do szybszej jazdy; głośny dźwięk silnika zniechęca kierowców do przyspieszania.
 • Jesli auto ma ABS (anti-lock braking system), kierowcy mają tendencję do bardziej ryzykownej jazdy, gdyż zakładają, że są chronieni. Objawia się to np. nie zachowywaniem należytego odstępu od pojazdu, który jedzie z przodu (tailgating) lub też zbyt szybką jazdą w złych warunkach pogodowych.

(źródło: How to be an Expert Driver. The practical guide to better driving)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: