Dwujęzyczne testy online

W UK zniesiono "prawo 6 miesięcy" dla zagranicznych aut

Zdjęcie z akcji „Trivium” w Wielkiej Brytanii, źródło: https://www.facebook.com/PolskaPolicjaWLeicester

Kilka dni temu (23 października 2014 r.) Polski Zespół Policji z Leicester poinformował, iż brytyjski rząd zmienił przepisy dla kierowców na zagranicznych numerach rejestracyjnych.

Dotychczas kierowca na zagranicznych blachach mógł poruszać się na terenie Wielkiej Brytanii przez tymczasowy okres 6 miesięcy (tzw. „prawo 6 miesięcy”) i dopiero później musiał przejerestrować swój pojazd.

Teraz jeśli policja udowodni kierowcy, iż ten dojeźdza autem na zagranicznych tablicach rejestracyjnych do pracy, na zakupy – słowem używa go w ramach codziennego funkcjonowania na Wyspach, może skonfiskować pojazd.

Wbrew temu, co mogłoby się niektórym wydawać, policja brytyjska ma możliwość dokładnego sprawdzenia, kiedy dany kierowca wjechał do Wielkiej Brytanii po raz pierwszy.

Zatem kierowcy, którzy poruszają się na codzień autem na polskich tablicach rejestracyjnych nie będą mogli opłacić podatku drogowego (road tax) dopóki nie przerejestrują pojazdu. Dodatkowo należy też w takim pojeździe zmienić liczniki z kilometrów na mile oraz przełożyć światła.

Aby przerejestrować pojazd należy skontaktować się z DVLA (pod numerem telefonu 0870 240 0010 (Eagle Driver & Vehicle Licensing Centre) i poprosić o wysłanie formularza do przejerestrowania pojazdu. Następnym krokiem jest opłacenie podatku drogowego, uzyskanie certyfikatu MOT-u (przeglądu technicznego) oraz opłacenia lokalnego ubezpieczenia.

Zdjęcie z akcji „Trivium” w Wielkiej Brytanii, źródło: https://www.facebook.com/PolskaPolicjaWLeicester

Policja z poszczególnych hrabstw w Wielkiej Brytanii współpracuje z takimi organizacjami jak Border Agency, Porty Promowe i Eurotunnel, Home Office, Immigration Agency, Driving Standards, Trading Standards oraz Policja z innych państw.

Obecnie kontynuowane są międzynarodowe akcje typu „Trivium”, których celem jest kontrola aut na zagranicznych tablicach rejestracyjnych. W ramach jednej z takiej akcji policja ma prawo skonfiskować pojazd, a koszta jego odzyskania są bardzo wysokie.

Jeśli do tego dojdzie, kierowca po odzyskaniu pojazdu nie może poruszać się tymże pojazdem aż do przerejestrowania. Jedyna legalna trasa, którą można w tym przypadku przebyć, to droga z miejsca zamieszkania do miejsca odprawy celnej, jeśli kierowca zdecyduje się zabrać auto do kraju.

(źródło: https://www.facebook.com/PolskaPolicjaWLeicester)

One Comment

  1. Kolejny sposób na pozyskanie pieniędzy od obcokrajowców. Przyjedzie ktoś na miesiąc do pracy lub w celu uzyskania pracy i musi zarejestrować samochód mimo że po miesiącu wróci do swojego kraju.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: