Dwujęzyczne testy online

 • Jeśli nie byłeś wcześniej w Wielkiej Brytanii lub nie prowadziłeś tutaj pojazdów, szczegółowa mapa lub nawigacja satelitarna sa bardzo pomocne w trakcie podróży pomiędzy jedną a drugą atrakcją turystyczną.
 • Upewnij się, że caly czas posiadasz przy sobie ważne prawo jazdy – możesz być poproszony o jego okazanie w trakcie kontroli drogowej.
 • Posiadacze zagranicznego prawa jazdy mogą prowadzić pojazdy w Wielkiej Brytanii przez maksymalnie 12 miesięcy. W obecnej chwili każda osoba od 17-go roku życia może prowadzić pojazd pod warunkiem, że posiada Provisional Diving Licence i towarzyszy jej w pełni kwalifikowany kierowca z co najmniej 3-letnim doświadczeniem.
 • Nie wyprzedzaj po lewej stronie – tylko po prawej jeśli są ku temu sprzyjające warunki.
 • Drogi w Wielkiej Brytanii są klasyfikowane jako M (Motorway – autostrada), A lub B. Władze lokalne mogą także nazwać drogę C, D lub U (unclassified). Numeracja dróg bazuje na systemie strefowym.  Duża część głównych tras miejskich jest połączona poprzez autostrady.
 • Podstawową zasada poruszania się na rondach jest danie pierszwszeństwa pojazdom nadjeżdzajacym z prawej strony.
 • Na ogół limit prędkości w ruchu miejskim to 30mph, ale na części dróg miejskich można jechać 40 mph - obserwuj znaki. Na terenach pozamiejskich limitem prędkości jest 60mph na drogach jednopasmowych i 70mph na drogach  szybkiego ruchu i autostradach. Uważaj na często spotykane na autostradach autoradary (speed camera).

 • Nie jedź po spożyciu alkoholu. Dopuszczalny poziom zawartości alkoholu we krwi w UK to 80mg na 100ml. Przekroczenie tego poziomu jest bardzo poważnym wykroczeniem, więc nie rujnuj swoich wakacji poprzez jazdę pod wpływem alkoholu i wynikające z z tego surowe kary.

 • W Wielkiej Brytanii często spotykane są nieoznakowane radiowozy. Możesz zostać zatrzymany w celu przeprowadzenia rutynowj kontroli, więc upewnij się, że masz działające pasy bezpieczeństwa. Prawnie wymagane są odpowiednio przygotowane miejsca i foteliki dla dzieci – zwróć uwagę czy są uzwglednione w twojej umowie wynajmu samochodu. Zabronione jest używanie w trakcie jazdy telefonu komórkowego.
 • Zdobądź informacje na temat angielskiego kodeksu drogowego (The Highway Code) i zapoznaj się z angielskimi znakami drogowymi, sygnalizacją, limitami predkości i strefami parkowania.
 • Odwiedź stronę AA – znajdziesz tam porady drogowe i trochę dobrych map.
 • Jeśli jeszcze nie wynająłeś auta  na swoje wakacje w UK to zrób to jak najszybciej. Pamiętaj by rezerwować auto z wyprzedzeniem. Sprawdź co znajduje się w wynajmowanym aucie i co pokrywa ubezpieczenie. Kiedy odbierasz samochód, sprawdź czy spełnione zostały twoje wymagania co do wyposażenia (nawigacja, stelaż dachowy, foteliki dla dzieci itp..) i czy auto nie jest uszkodzone (np rysy, wgniecenia).

(autorem artykułu jest John Downes, źródło: EzineArticles.com)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: