Dwujęzyczne testy online

Zagraniczni kierowcy, którzy uchylają się od płacenia podatku drogowego (road tax) oraz uciekają od płacenia mandatów będą musieli stawić czoła nowemu zarządzeniu.

Brytyjski rząd właśnie ogłosił plan udostępnienia danych o kierowcach.

7-go października brytyjski rząd ogłosił, iż w życie wchodzi program wymiany informacji o kierowcach pomiędzy HMR&C (HM Revenue and Customs) i Driver and Vehicle Licensing Agency. Wszystko po to, aby rozwiązać uciążliwy problem z tysiącami zagranicznych kierowców, którzy uchylają się od płacenia podatku drogowego (road tax), jeźdzą bez ważnego MOT-u oraz unikają płacenia mandatów.

Rocznie około 600 tys. pojazdów spoza Wielkiej Brytanii rejestruje się w DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency), natomiast szacuje się, iż spora suma 15 tys. nie jest rejestrowana. Rząd chce działać szybko, ponieważ straty jakie ponosi z tytułu niepłacenia przez kierowców niezarejestrowanych pojazdów podatku drogowego ocenia się na ok. £3 mln rocznie.

Ponadto kierowcy tychże pojazdów mogą także uchylać się od płacenia kar za przekroczenie prędkości oraz inne wykroczenia drogowe, co oznacza, że straty dla skarbu państwa są jeszcze większe. Od 2013 r. ponad 20 tys. kierowców nie uiściło opłaty za wystawione im mandaty. Większość z nich stanowią obcokrajowcy, którzy na Wyspach zostali przyłapani na łamaniu przepisów przez fotoradary.

Proces zmian w systemie namierzania takich kierowców rozpocznie się już na początku listopada 2014 roku. W rezultacie tej akcji zagraniczne auta, które pozostają w Wielkiej Brytanii dłużej niż 6 miesięcy i nadal nie są zarejestrowane, będą śledzone przez władze.

Minister transportu Patrick McLoughlin powiedział: „Liczymy na to, że nasze działania pozwolą zaoszczędzić pieniędze oraz wpłyną na przestrzeganie litery prawa przez wszystkich kierowców. Każdy, kto na co dzień korzysta z brytyjskich dróg powinien stosować się do tego samego prawa.  Nie jest w porządku, iż ktoś uchyla się od płacenia kary za wykroczenia drogowe tylko dlatego, że jego auto nie jest zarejestrowane w UK.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w Wielkiej Brytanii auta spoza UK muszą być zarejestrowane w DVLA po okresie 6 miesięcy od przyjazdu do kraju.  Co za tym idzie, kierowcy tychże pojazdów muszą także zapłacić £55 opłaty rejestracyjnej, upewnić się, że zapłacili podatek drogowy, uzyskać certyfikat MOT-u jeśli pojazd ma ponad 3 lata, i w niektórych przypadkach zapłacić VAT.

Pomimo że UK Border Force zbiera szczegóły o każdym pojeździe spoza UK, który wjeźdza i wyjeźdza z kraju, te informacje nie są obecnie w żaden sposób wykorzystywane przez DVLA. Jak się okazuje samochody na zagranicznych tablicach rejestracyjnych nie są zarejestrowane w bazie danych DVLA. Tak naprawdę DVLA nie ma pojęcia, które pojazdy spoza Wielkiej Brytanii pozostają w kraju dłużej niż 6 miesięcy, stąd uzyskanie danych kierującego danym pojazdem jest praktycznie niemożliwe.

Oznacza to, że wiele pojazdów ponad trzyletnich może mieć nieważny MOT, a tym samym kierowcy tychże aut naruszają zasady ubezpieczenia, narażając na niebezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

Trzeba powiedzieć, iż Wielka Brytania może sama sobie pluć w brodę, gdyż nie przystąpiła swego czasu do unijnego programu, ktory polega na współpracy policjantów z krajów zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej. W praktyce wygląda to tak, że jeśli np. na terenie innego kraju unijnego – powiedzmy we Fracji czy w Niemczech – zostanie nam zrobione zdjęcie fotoradarem, a tamtejsza policja nie ma naszego auta w bazie danych, wówczas kontaktuje się z polskim urzędem – odpowiednikiem tamtejszego, który dostarcza jej wszelkich danych osobowych kierującego lub właściciela samochodu.

Od listopada 2014 r. ma się to jednak zmienić, bowiem Wielka Brytania zacznnie współpracować z krajami UE w celu uzyskiwania danych kierowców z zagranicy.

(źródło: www.dailymail.co.uk)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: