W boxach znajdują się pytania jakie dostajemy od naszych Czytelników. Aby ujrzeć odpowiedź do danego pytania należy rozwinąć box.

Kategoria A

Mam skończone 25 lat, jestem w Angli od 3 lat i chcę teraz kupić motor. Mam polskie prawojazdy kat A. Czy potrzebne mi Szkolenie CBT (Compulsory Basic Training) ? i czy obowiązkowo muszę je wymienić?

Wymiana prawa jazdy jak również szkolenie CBT nie są konieczne jeśli kierowca posiada ważne prawo jazdy wydane przez jeden z krajów Unii Europejskiej. Tak więc w Twoim przypadku możesz poruszać się po UK ubezpieczonym motorem bez konieczności odbywania dodatkowych szkoleń.

Mieszkam w Anglii, aczkolwiek chciałbym zrobić sobie prawo jazdy w Polsce na motor i samochód. Po zrobieniu prawka chciałbym zakupić motor, prawdopodobnie z większym silnikiem, tj. 500/600 (Honda CBR, lub NINJA r6). I tutaj nachodzi mnie pytanie, czy mogę czymś takim poruszać się po Anglii bezpośrednio po zdaniu prawo jazdy i czy ktokolwiek ubezpieczy mnie? Jeśli tak jakie byłyby to koszty?

Obywatele krajów Unii Europejskiej mieszkający na terenie UK nie muszą wymieniać prawa jazdy kategorii A i/lub B do daty upływu jego ważności lub do momentu ukończenia przez posiadacza 70 roku życia. Ceny ubezpieczeń na motocykle mogą się znacznie różnić i zależą m.in. od typu i wartości motocykla, wieku i doświadczenia kierowcy, a nawet miejsca zamieszkania jak też miejsca, gdzie jest trzymany motocykl. Wszystko zależy od tego, gdzie się ubezpieczamy i od sytuacji jeśli chodzi o historię zdarzeń drogowych. Zazwyczaj jednak ubezpieczenia motocyklowe są tańsze o dwa, trzy razy od ubezpieczeń samochodowych. Ponadto warto też wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe nie ubezpieczają motocykli o mocy powyżej 125 cm3 osobom, które nie posiadają pełnego prawa jazdy na kategorię A.

Mam wymienione prawo jazdy na angielskie od 2 lat kategorię B i dodatkowo B1 po wymianie. Po zmianie adresu i otrzymaniu nowego dokumentu okazało się, że mam dodatkowo kategorię A z codem 79 (tri). Czy to oznacza, że mogę teraz jeździć motocyklami?

Od 19 stycznia 2013 roku DSA wprowadziło zmiany w definicji kategorii B. Dlatego jeśli kierowca wymieni lub odnowi swoje prawo jazdy po tej dacie będzie miał wbitą kategorię B1 (wymagane aby jeździć quadem lub trzykołowcem) jak również kategorię A. Przy czym kategoria A oznacza tutaj jedynie ograniczenie jeśli chodzi o pojazdy trzykołowe – regulowane kodem 79). A więc nie jest to pełna kategoria A (motocykle).

Posiadam polskie prawo jazdy kategorii B wydane przed 2001 r. Chcę kupić skuter do 50cc. Wiem, że w tym przypadku nie muszę robić CBT. Czy muszę wymienić prawo jazdy na angielskie? Dzwoniłam do jednej ubezpieczalni i rzekomo nie ubezpieczą mi skutera na polskim prawie jazdy, powiedzieli, że muszę je wymienić.

Rzeczywiście, do pewnego momentu nie trzeba wymieniać polskiego prawa jazdy na brytyjskie. cyt.”Jeśli masz ważne polskie prawo jazdy na samochód osobowy lub motocykl (kategoria B i A), nie musisz go wymieniać do momentu aż osiągniesz wiek 70 lat lub po 3 latach od momentu zostania rezydentem, którykolwiek z tych okresów jest dłuszy. Przy tym status rezydenta oznacza tu, że mieszkasz i pracujesz w UK.” (Zob. wpis: Jak wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie?). W praktyce jednak jest tak, że firmy ubezpieczeniowe rządzą się swoimi prawami, a więc dana firma może, ale nie musi zgodzić się na ubezpieczenie pojazdu jeśli kierowca posiada zagraniczne prawo jazdy. Warto jednak zasięgnąć informacji u co najmniej kilku ubezpieczycieli.

Czy jesli posiadam polskie/europejskie prawo jazdy kategorii B, to muszę wyrabiać provisional driving licence do poruszania się 125cc czy wystarczy tylko CBT?

W Wielkiej Brytanii pełne prawo jazdy kategorii B jest traktowane jednocześnie jako tymczasowe prawo jazdy na kat. A. Wraz z certyfikatem DL196 (który otrzymuje się po treningu CBT) pełne prawo jazdy kategorii B daje uprawnia do poruszania się po drogach do czasu zdania egzaminów na pełne prawo jazdy kategorii A (max. 2 lata od ukończenia treningu).

Kategoria B

Po jakim czasie od przyjazdu do Anglii można się starać o prawo jazdy?

Ustawowo jest to 185 dni od przyjazdu do UK.

Czy w Polsce lub innych krajach można prowadzić samochód, jeśli posiada się jedynie tymczasowe prawo jazdy (provisional driving licence)?

Nie, tymczasowe prawo jazdy jest ważne wyłącznie na terenie UK. Można się nim posługiwać jedynie podczas jazd szkoleniowych na terenie Wielkiej Brytanii.

Jeżeli mam już prawko angielskie i za tydzień zmienian adres zamieszkania, to czy muszę powiadomić o tym DVLA?

Każda zmiana adresu (i/lub nazwiska) musi być niezwłocznie zgłoszona do DVLA.

Czy naprawdę mogę uzyskać prawo jazdy w UK, jeśli nie znam angielskiego?

Naprawdę! Możesz zdać egzamin w języku polskim. W czasie egzaminu teoretycznego korzystasz z automatycznego tłumaczenia testów, tzw. voice-over. Jeśli zdajesz na prawo jazdy na samochody ciężarowe i autobusy, możesz udać się na egzamin z zaaprobowanym przez DSA tłumaczem. Na egzamin praktyczny możesz zabrać osobę znającą język angielski i w razie potrzeby skorzystać z jej pomocy. Ważne, by miała ona ukończone 16 lat. Może być to też Twój polskojęzyczny instruktor nauki jazdy.

Ile zapłacę za prawo jazdy?

Koszty materiałów przygotowujących do egzaminów oraz samych egzaminów co roku się zmieniają. Wykaz wszystkich aktualnych opłat można znaleźć w serwisie internetowym Emano.

Czy posiadając brytyjskie prawo jazdy, można jeździć w Polsce?

Tak, jeśli posiadasz prawo jazdy wydane w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej, jest ono ważne w pozostałych krajach członkowskich.

Kto może mnie uczyć jeździć?

Może to robić dowolna osoba, która skończyła 21 lat i posiada prawo jazdy wydane w kraju Unii Europejskiej (w tym również w Polsce) przynajmniej od 3 lat. Uczący się jeździć musi być ubezpieczony i nie może jeździć sam.

Czy mając provisional driving licence można jeździć po autostradach?

Nie, ponieważ jazda po autostradach jest dozwolona tylko dla osób, które zdały egzamin praktyczny.

Pod jaki adres wyslac aplikacje D1?

Zależy to od typu licencji, o jaką aplikujemy. W sekcji F aplikacji D1 (Driving licence fees and where to send your application) znajdziesz odpowiedni dla danego typu licencji postcode oraz kwotę jaką należy załączyć wysyłając aplikację. Jeśli np. starasz się o tymczasowe prawo jazdy na kategorię B, wówczas aplikację D1 wysłasz przez recorded delivery na adres: DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency), Swansea, SA99 1AB. (Zobacz wpis: Provisional Driving Licence)

Czy moge wozić pasażerów jeśli mam Provisional Driving LIcence? czy tylko jedną osobę, która mnie uczy? Iczy mogą mnie uczyć róże osoby jeśli posiadam swój samochód?

Jeśli posiadasz własny samochód mogą Cię uczyć różne osoby. Ważne jest aby każda z nich spełniała wymagania: – ma powyżej 21 lat, – 3 lata posiada prawo jazy. Ucząc się jeździć samochodem możesz przewozić pasażerów. Najważniejsze, aby osoba ucząca Cię jeździć zawsze siedziała z przodu na siedzeniu pasażera.

O ile wzrośnie ubezpieczenie samochodu gdy posiada się 3 punkty za przekroczenie prędkości? czy to ma duże znaczenie w ubezpieczeniu?

Po otrzymaniu punktów karnych składka ubezpieczeniowe prawie zawsze wzrasta. Wzrost wysokości opłat uzależniony jest od firmy ubezpieczeniowej. Pamiętaj, że po otrzymaniu punktów karnych to ty jesteś zobowiązany do poinformowania swojej firmy ubezpieczeniowej o tym fakcie.

Czy DVLA z dniem wystawienia nowego prawa jazdy kasuje też wszystkie informacje ze swojego systemu o wcześniejszych wykroczeniach?

Po wygaśnięciu punktów karnych (czyli po 3 latach) są one kasowane z bazy danych Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA). Uwaga! W UK, to kierowca jest zobowiązany do poinformowanie swojej firmy ubezpieczeniowej o nowych punktach karnych jak również o ich wygaśnięciu.

Miałam wypadek samochodowy (lekko zarysowałam tył drugiego auta) w mojej polisie była adnotacja voluntary access – 350 pounds. Mój samochód nie doznał uszkodzeń. Niestety kierowca drugiego auta zgłosił szkodę. Czy w związku z tym będę zmuszona zapłacić te 350 funtów?

Voluntary access dotyczy wyłacznie kosztów naprawy Twojego samochodu. Po prostu pokrywasz wszelkie naprawy, których koszt mieści się w tej kwocie. W tym przypadku nic nie musisz płacić, ponieważ koszty naprawy samochodu poszkodowanego pokryje Twoja polisa.

Wymieniłem polskie prawko (A,B,C,D,E) na angielskie i dostałem na nim gratis fkp i nie mam pojęcia co to jest, tak samo jak kod na pozycji 12 – 70PL, co to oznacza?

Na brytyjskim prawie jazdy w polu nr 12 wpisywane sa różnego rodzaju kody. Kod 70 oznacza wymianę prawa jazdy, a litery PL to skrót od “Polska/Poland”. Kod 70PL oznacza więc, że wymieniłeś swoje prawo jazdy zdobyte pierwotnie w Polsce na brytyjskie. W Wielkiej Brytanii wszyscy kierowcy automatycznie otrzymuja kategorie f,k,p, przy czym “f” oznacza ciagniki rolne, “k” pojazdy kierowane przez pieszych (np. kosiarki), a “p” – motorowery.

Straciłam prawo jazdy w Polsce, tu w Anglii zrobiłam sobie prawo jazdy, czy na tym prawie jazdy mogę poruszać się także w Polsce?

Niestety w dalszym ciągu obowiązuje Cię zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi na terenie Polski. Po zakończeniu okresu kary możesz starać się o odzyskanie utraconych uprawnień w Polsce. W zależności od nałożonej kary będziesz mogła odebrać prawo jazdy w wydziale komunikacji bez egzaminów (jeśli prawo jazdy zostało zatrzymane na mniej niż rok) lub będziesz musiała zdać dodatkowe egzaminy zanim to nastąpi (w przypadku zatrzymania prawa jazdy na dłużej niż rok). Informacje odnośnie nałożonej kary możesz uzyskać we właściwym wydziale komunikacji, w którym Twoje prawo jazdy jest przechowywane.

Zdałam prawo jazdy w UK 2 tygodnie temu i jeszcze go nie dostałam. Co robić?

DVLA ma 3 tygodnie na wysłanie pocztą pełnego prawa jazdy. Jeśli wszystkie formalności zostały dopełnione poprawnie, czyli egzaminator zeskanował Twoje tymczasowe prawo jazdy i niezwłocznie wysłał je mailem do DVLA, to już niedługo powinnaś otrzymać swoje pełne prawo jazdy. Jeśli się niepokoisz, możesz zadzwonić do ośrodka, w którym zdawałaś egzamin i upewnić się co do szczegółów. Natomiast jeśli w najbliższym czasie nie otrzymasz prawa jazdy, powinnaś skontaktowac się jak najszybciej z DVLA.

Stracilem prawojazdy w Anglii na 6 miesięcy. Mój samochód został w mieście o nazwie Bridgwater, mieszkam w Worcester, chcę przetrasportowac go do Worcester. Jak mogę to zrobić najtaniej ? ja już neistety nie mogę prowadzić?

Najszybciej i najtaniej będzie poprosić kolegę lub znajomego, by przyjechał tym autem. Warunek jest taki, że jego polisa musi obejmować prowadzenie pojazdu, którego nie jest on właścicielem.

Miałem prawo jazdy zrobione w Polsce. Po przyjeździe do UK wymieniłem je na brytyjskie. Niestety zgubiłem je niedawno i zastanawiam się czy mógłbym odebrać w Polsce swój stary dokument. Po jakim czasie jest to mozliwe (o ile w ogóle), jakie są do tego opłaty i gdzie muszę się udać by je odzyskać?

W przypadku zgubienia brytyjskiego prawa jazdy wystarczy wypełnić aplikację D1, zaznaczając w punkcie 3 podpunkt „Duplicate – “my licence has been lost or stole”. Za nowe prawo jazdy DVLA pobiera opłatę w wysokości 20 funtów. W tej chwili Twoje polskie prawo jazdy fizycznie znajduje się w DVLA, a procedura wymiany prawa jazdy jest podobna w obu krajach. Dlatego aby wymienić brytyjskie prawo jazdy z powrotem na polskie musisz je fizycznie posiadać.

Jakie czynniki wpływają na koszt ubezpieczenia samochodu w Anglii?

Na cenę polisy ubezpieczeniowej największy wpływ ma wiek kierowcy. Inne czynniki, które decydują o koszcie ubezpieczenia auta to: typ, rocznik, pojemność i wartość samochodu, miejsce zamieszkania, miejsce trzymania auta, ewentualna ilość punktów karnych, posiadane zniżki etc. Wiele stron oferuje wycenę i porównanie kosztów ubezpieczenia, ale nasze auto musi być już zarejestrowane w UK. Bez podstawowych informacji nie da się uzyskać rzetelnej wyceny u ubezpieczyciela.

Czy mogę wysłać do DVLA aplikację D1 pobraną z internetu (np. z Waszej strony) czy musi to być forma odebrana z poczty bądź DVLA?

Najlepiej wysłać oryginalną aplikację, którą można zamówić również na stronie rządowej DirectGov (D1 Pack). W przeciągu 7-10 dni dostajemy cały zestaw na adres domowy. DVLA wysyła także aplikację D1 Pack na adres w Polsce (tylko trwa to trochę dłużej niż 3 tygodnie).

Mieszkam w Angli od 5 miesięcy, kilka dni temu zgubiłam polskie prawo jazdy kat B, posiadam kopie dokumentu oraz jestem wpisana w ubezpieczenie auta brytyjskiego którym jezdze. Zgłosiłam utrade dokumentu na policji i chciałabym wyrobić brytyjskie prawo jazdy. Bardzo prosze o informacje co jakie dokumenty mam wysłać do DVLA.

Aby wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie potrzebny jest oryginalny dokument, który wysyłamy wraz z aplikacją D9 do DVLA (Jak wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie). W przypadku zgubienia polskiego prawa jazdy sprawa się komplikuje, ponieważ musiałabyś zgłosić zagubienie prawa jazdy w polskim urzędzie, który je wydał, a następnie dopiero ubiegać się o wymianę polskiego prawa jazdy na brytyjskie.

Czy wymiana polskiego prawa jazdy na angielskie rzeczywiście powoduje, że staż jako kierowca liczy się od nowa? Jak w takim razie jak ubezpieczyć samochód? Czy po wymianie dokumentu będę musiała deklarować w ubezpieczalni że mam prawo jazdy mniej niż rok jeżeli polskie mam już ponad 10 lat?

Nie – staż jako kierowca liczony jest od momentu otrzymania polskiego/europejskiego prawa jazdy. Także zniżki za jazdę bezszkodową z Polski są brane pod uwagę przez firmy ubezpieczeniowe w UK (maksymalnie 9 lat). Poza tym nie ma obowiązku wymiany prawa jazdy na angielskie (zob post: Czy trzeba wymieniać polskie prawo jazdy na brytyjskie?) i można ubezpieczyć auto w UK.

Czy moge ubiegać się o prawo jazdy w UK jeżeli mam sądowy zakaz prowadzenia pojazdów w Polsce?

Jeśli chcesz jeździć w UK, to należy całą procedurę uzyskania prawa jazdy przejść od początku. Jednak nawet po uzyskaniu brytyjskiego prawa jazdy nadal nie możesz jeździć w Polsce ani w inych krajach, które nie honorują nowego prawa jazdy wyrobionego już po utracie uprawnień w Polsce.

Miesiąc temu przyjechałam do UK. Chciałabym jak najszybciej zdać na prawo jazdy. Spełniam wszystkie formalne wymogi, poza czasem przebywania w UK (185 dni). Czy jest szansa, że po wypełnieniu i wysłaniu druku D1 dostanę provisional driving licence?

W aplikacji D1, którą kandydat wysyła przy ubieganiu się o provisional driving licence, należy podać datę przyjazdu do UK (punkt 1a – Residency). DVLA może prawdziwość takiej informacji zweryfikować. Wymóg przebywania co najmniej 185 dni w UK zanim kandydat będzie mógł się ubiegać o tymczasowe prawo jazdy, podyktowany jest troską DVLA o to, by ograniczyć liczbę osób, które robią tzw. “wakacyjne prawo jazdy” w Wielkiej Brytanii, po czym wracają do swojego kraju.

Czy mając angielskie prawo jazdy i pracując legalnie w UK mogę się poruszać legalnie po drogach UK autem na polskich blachach? i jak długo?

Zgodnie z prawem autem na zagranicznych rejestracjach można poruszać się po UK przez okres maksymalnie 6 miesięcy. Dotyczy to osób określanych jako “visitors”, czyli turyści, odwiedzajcy. Jednak w momencie podjęcia pracy zarobkowej kierowca staje się automatycznie rezydentem, a więc w tym momencie powinien zarejestrować auto.

Mam zakaz prowadzenia przez 20 miesięcy, prawa jazdy mi nie odebrali, a posiadam kategorię B i C+E. Chiałbym kupić skuter, tylko że nie wiem czy mi wolno jeździć skuterem? Czy jeżeli pracodawca zapyta mnie o przeszłość kryminalną to muszę mówić, że mam?

Niestety, zakaz tyczy się wszystkich pojazdów, tak więc nie możesz prowadzić również skutera. Jeśli chodzi o przeszłość kryminalną to jest to regulowane przez “Rehabilitation of Offenders Act”. W praktyce oznacza to, że w okresie rehabilitacji, jeśli zostaniesz o to poproszony przez swojego pracodawcę lub przyszłego pracodawcę, musisz poinformować go o zakazie prowadzenia pojazdów.

Na moim prawo jazdy jest kategoria fkp. Co to oznacza?

W Wielkiej Brytanii wszyscy kierowcy automatycznie otrzymuja kategorie f,k,p, przy czym “f” oznacza ciagniki rolne, “k” pojazdy kierowane przez pieszych (np. kosiarki), a “p” – motorowery (od 19 stycznia 2013 jest to kategoria AM).

Wcześniej byłem w Wielkiej Brytanii przez 8 miesięcy, potem wróciłem do kraju i nie było mnie tutaj kilka lat i od niedawna znowu wróciłem do Anglii. Jak to się ma do tych 185 dni?

Aby starać się o provisional driving licence musi być zachowana ciągłość tego czasu, czyli pobyt 185 dni na terenie UK jako rezydent (z wyjątkiem oczywiście krótkich okresów urlopowych).

Mieszkam w Anglii od kilku lat, myślę o zmianie polskiego prawa jazdy na brytyjskie (kategoria B). Czy jeśli zdecyduję się wrócić do Polski i wymienić prawo jazdy na polskie, muszę znów zdawać ezgamin? Jak wygląda procedura otzrymania polskiego dokumentu z powrotem?

Procedura wymiany prawa jazdy w obu krajach jest podobna, nie trzeba zdawać powtórnie egzaminów. Aby wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie należy wypełnić aplikację D1 oraz uiścić opłatę (w tej chwili jest to £50) oraz załaczyć odpowiednie dokumenty (Zob. wpis: Jak wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie?) W Polsce oprócz dokumentu tożsamości, zdjęcia oraz opłaty trzeba dołaczyć także zagraniczne prawo jazdy wraz z tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego. Wniosek o wydanie polskiego prawa jazdy sklada się w urzędzie komunikacji.

Mój przyszły pracodawca chce abym jeździł samochodem dostawczym do 3,5 tony. Jednak twierdzi, że aby płacić niższy insurance potrzebuje zaświadczenia o braku punktów karnych z Polski. Czy nie liczy się tylko brak punktów karnych w Anglii?

W Anglii podobnie jak w Polsce, otrzymuje się zniżkę na ubezpieczeniu za bezszkodową jazdę. Punkty za bezszkodową jazdę liczą się jak najbardziej także z Polski – maksymalnie za 9 ostatnich lat.

Zostalo mi zabrane prawo jazdy w Polsce na okres 2 lat. Po skończeniu kary zrobiłem legalnie prawo jazdy w UK. Czy mogę jeździć na nim w Polsce?

Pomimo tego, że uzyskałeś brytyjskie prawo jazdy, nie możesz jeździć na terenie Polski. Reguluje to polska ustawa o kierujących pojazdami. Jeśli kara jest powyżej 1 roku, kierowca musi na nowo zdać egzamin teoretyczny i praktyczny w Polsce, aby móc jeździć na terenie Polski. W celu uzyskania szczegółowj odpowiedzi możesz skontaktować się z odpowiednim dla siebie urzędem komuniakcji w Polsce (tym, gdzie znajduje się Twoje zatrzymane prawo jazdy).

Kategoria C/D

Wczoraj zdałem w Polsce kategorię C+E i wiem, że muszę zdać dwa moduły na CPC - 2 i 4. Czy moduł 4 mogę zdawać z tłumaczem tak jak w przypadku modułu 2?

Moduł 4 czyli egzamin z wiedzy o obowiązkach kierowcy oraz z umiejętności obsługi pojazdu (Driver CPC Practical Demonstration Test) można zdawać z tłumaczem. Jeśli nie mówisz dobrze po angielsku, to podczas egzaminu może towarzyszyć Ci osoba pełniąca rolę tłumacza. Jedyny wymóg stawiany w tej sprawie dotyczy wieku – osoba pełniąca rolę tłumacza musi mieć skończone 16 lat. Tłumacz nie musi być aprobowany przez DSA tak jak jest to wymagane w przypadku modułu 2.

Piszę w sprawie mojego chłopaka, który ma kategorię C+E około roku. Kilka dni temu foto radar zrobił mu zdjęcie za przekroczenie prędkości o około 30-40 km/h. Jakie bedą tego konsekwencje? Czy mogą mu odebrać prawo jazdy na wszystkie kategorie skoro z C+E się utrzymuje? Czy w jego przypadku ma możliwość wysłania na kurs Speed Awareness Course i obycia sie bez pkt karnych?

Witam, przy przekroczeniu prędkości policja w UK może zaproponować National Speed Awareness Scheme, ale dzieje się to tylko wtedy kiedy kierowca przekroczył prędkość nieznacznie (z reguły do 10 mph). Przy znaczym przekroczeniu prędkości liczba punktów może być większa, a więc i konsekwencje poważniejsze. Jednak przy wykroczeniach drogowych w sytuacji kiedy kierowca jeździ zawodowo i utrzymuje się z jazdy, jego prawo jazdy nie może mu być odebrane. Jeśli sprawa trafia do sądu, ten uwzględnia wszelkie okoliczności indywidualnie.

Przymierzam sie do zrobienia prawo jazdy na kate C i E w UK. Czy po powrocie do kraju będę mógł bez problemu wymienić je na polski dokument?

Teoretycznie jak najbardziej, podobnie jak i tutaj za pewną opłatą administracyjną można wymienić swoje polskie prawo jazdy na brytyjskie. Praktycznie – nie możemy na 100% zagwarantować, że to będzie bezproblemowo – w Polsce bowiem urzędnicy lubią – jak zapewne wiesz – “bawić się w kotka i myszkę” z klientami;)

Pracowałem w Anglii jako kierowca, mam angielskie prawo jazdy, wróciłem do Polski i od pół roku pracuję tu jako kierowca na angielskim prawo jady, ale w maju kończy mi się licencja na przewóz rzeczy. Czy mogę za jednym zamachem wymienić prawo jazdy i zrobić potrzebne mi uprawnienia, czy muszę najpierw wymienić prawo jazdy, a później zrobić przewóz rzeczy i badania?

W tej kwestii radzimy skontaktować się z odpowiednim dla siebie wydziałem komunikacji w Polsce, urzędnik powinien szczegółowo poinformować Cię o procedurze. Najkorzystniej zacząć starania o wymianę prawa jazdy i przedłużenie kwalifikacji co najmniej miesiąc przed datą wygaśnięcia uprawnień zawodowych.

Jak działa ważność prawa jazdy w UK? Mam prawo jazdy na ciężarówki, było ono wydane bezterminowo. Po przyjeździe wymieniłem je na angielskie i teraz mam w rubryce konkretną datę ważności. Czy po jej minięciu będę musiał znów zdawać prawo jazdy na ciężarówki. czy wystarczy je jakoś odnowić?

W Wielkiej Brytanii nie wydaje się prawa jazdy bezterminowo. Kierowcy z kategorią C i D muszą, począwszy od 45 roku życia, robić badania medyczne – dokładnie co 5 lat. Po takich badaniach i wysłaniu aplikacji do DVLA (raport medyczny D4) prawo jazdy zostaje automatycznie przedłużone na kolejne 5 lat. Po wymianie prawa jazdy z polskiego na brytyjskie kierowcę obowiązują te same zasady. Raport medyczny wypełnia zazwyczaj odpłatnie lekarz pierwszego kontaktu (GP). Wzór raportu można pobrać z naszej strony: http://prawojazdywuk.com/formularze-druki-do-pobrania/ Raport można też zamówić na stronie DVLA.

Inne

Gdzie mogę zrobić kurs na motorniczego tramwaju w UK? Mieszkam w Szkocji od 5 lat i jestem właśnie zainteresowany takimi uprawnieniami. Chcę nadmienić, że w Polsce pracowałem na kolei i posiadam już jakieś uprawnienia.

Szkolenie uczące jazdy tramwajem zapewniane jest przez firmy zatrudniające motorniczych. Kurs zazwyczaj odbywa się na terenie ośrodka zatrudniającego tramwajarzy i jest połączeniem praktyki i teorii. Takie szkolenie może trwać do 18 miesięcy. Aby rozpocząć szkolenie musisz przejść przez proces weryfikacyjny, w firmie, w której chciałbyś pracować.

Kto może robić przeglądy MOT?

Przeprowadzać przeglądy MOT może osoba, która jest tzw. Nominated Tetser, czyli spełnia konkretne wymagania (m.in. pracowała na pełny etat przez ostatnie 4 lata jako mechanik samochodowy) i przeszla odpowiedni kurs – Nominated Tester Training (NTT) course. Kurs ten trzeba powtarzać co 5 lat. Szczegółowe informacje mozna znaleźć na stronie stronie rządowej: Become an mot tester

 

Wszystkie pytania pochodzą od czytelników bloga (niektóre przeszły edytorską korektę głównie z uwagi na rozciągłość tekstu). Pytania zadane zostały w komentarzach lub bezpośrednio na nasz email. Liczymy, że udzielone odpowiedzi będą przydatne także dla innych Kierowców.

Odpowiedzi powstały przy współpracy z firmą Emano, która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji o tematyce motoryzacyjnej w Wielkiej Brytanii.