Dwujęzyczne testy online

samochodem po EuropieNa dobre rozpoczął się czas urlopów i wakacyjnych wojaży. Jeśli planujemy urlop w Polsce i jazdę autem przez sporą część Europy, należy upewnić się czy posiadamy odpowiednie wyposażenie samochodu, wymagane w krajach, przez które będziemy przejeżdżać.

Także jeśli nastawiamy się na zwiedzanie urokliwych miejsc starego kontynentu np. w Hiszpanii czy we Włoszech, warto wiedzieć, co nas będzie obowiązywać jako kierowców.

Zanim wyruszymy w naszą podróż, w Wielkiej Brytanii musimy już posiadać trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i apteczkę. Zaleca się także posiadanie kompletu żarówek na wypadek gdyby jedno ze świateł przestało działać.

Udając się poza granice UK pamiętajmy o naklejkach GB (jeśli nie ma ich na tablicach rejestracyjnych naszego pojazdu) oraz o nalepkach, które będą korygować światła. Nastawmy się także zawczasu na to, iż będziemy musieli przestawić się na ruch prawostronny, kiedy tylko dotrzemy do Francji, Belgii czy Holandii.

 

Francja

Będąc we Francji należy pamiętać nie tylko o zmianie kierunku ruchu na prawostronny, ale także o kilku rzeczach w wyposażeniu auta, które są tu wymagane prawnie. Przed wjazdem do Francji należy zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową w kolorze jaskrawożółtym, pomarańczowym lub czerwonym, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę oraz zapasowy komplet żarówek.

We Francji zaleca się posiadanie na wyposażeniu auta przenośnego alkomatu. Nie jest to obowiązkowe, ale w razie kontroli policji trzeba się liczyć z otrzymaniem upomnienia za ewentualny brak tego urządzenia. Oprócz tego powinniśmy także pamiętać o posiadaniu zimowych opon (jeśli podróżujemy zimą), a także o tym, iż we Francji kierowcy korzystają ze świateł mijania 24 godziny na dobę.

Francuska policja znana jest z tego, że ściśle egzekwuje ograniczenia prędkości, a przyłapany na złamaniu prawa kierowca musi zapłacić na miejscu wysoką grzywnę (często wymagane jest odliczenie dokładnej kwoty w gotówce).

Jeśli złamiemy francuskie prawo drogowe, nasze brytyjskie prawo jazdy może zostać skonfiskowane przez tamtejszą policję. Również nasze auto może zostać tymczasowe zatrzymane w przypadku kiedy nie ma drugiego kierowcy.

Na autostradach i drogach dwupasmowych we Francji obowiązują dwa typy ograniczenia prędkości. Niższa wartość powinna być przestrzegana podczas złych warunków pogodowych oraz dotyczy przez cały czas tych kierowców, którzy swoje prawo jazdy mają mniej niż dwa lata.

 

Niemcy

Sławny niemiecki „ordnung” przejawia się także w tamtejszych przepisach dotyczących obcokrajowców i ich pojazdów. Lista rzeczy, które musimy mieć bezwzględnie w wyposażeniu naszego auta w Niemczech obejmuje kamizelkę odblaskową i trójkąt ostrzegawczy. Zimą musimy dodatkowo posiadać ogumienie zimowe, niezamarzający płyn do spryskiwaczy oraz łańcuchy na koła (jesli zamierzamy podróżować po terenach górskich),

Pojazdy powyżej 3,5 tony muszą być dodatkowo wyposażone w przenośne lampy o żółtym pulsującym świetle. Lapmy takie ustawiane są w przypadku awarii pojazdu lub wypadku wraz z trójkątem ostrzegawczym.

Zaleca się także posiadanie gaśnicy, apteczki, zapasowego kompletu żarówek oraz gumowych rękawiczek. Włączanie świateł mijania w porze dziennej obowiązuje tylko przy złej widoczności.

 

Belgia

W tym kraju prawo dla kierowców jest bardziej liberalne i wymaga się od nich posiadania jedynie kamizelki odblaskowej i trójkąta ostrzegawczego. Dodatkowo zaleca się także posiadanie apteczki, gaśnicy i opon zimowych.

Ze świateł mijania musimy korzystać jeśli jedziemy nocą, natomiast zaleca się korzystanie z nich także w porze dziennej, szczególnie zimą, kiedy widoczność może być mocno ograniczona.

W Belgii przykłada się dużą wagę do przestrzegania reguły „pierwszeństwa prawej strony”. Oznacza to, że powinniśmy bezwzględnie ustąpić  pierwszeństwa pojazdom włączającym się do ruchu z prawej strony, nawet jeśli taki pojazd zatrzymał się na skrzyżowaniu lub przed przejściem dla pieszych.

Okazuje się, że w Belgii kary dla kierowców przekraczających limity prędkości są horrendalnie wysokie. Np. kara za przekroczenie 40 km/h wynosi około €2750. Jeśli kierowca nie może jej uiścić na miejscu, musi liczyć się także ze skonfiskowaniem swojego auta.

Wymagane i zalecane wyposażenie auta podczas jazdy po Europie

Wymagane i zalecane wyposażenie auta podczas jazdy po Europie

Holandia

W Holandii nie spotkamy się z restrykcyjnymi  wymogami odnośnie wyposażenia naszego auta. Zalecane jest minimum czyli posiadanie gaśnicy, apteczki, trójkąta ostrzegawczego i zapasowego kompletu żarówek. W tym kraju na światłach mijania jeździmy tylko wtedy, kiedy warunki atmosferyczne panujące na drodze są naprawdę niesprzyjające.

W pięknych miastach kraju tulipanów i wiatraków powinniśmy zwracać baczną uwagę na tramwaje, które mają pierwszeństwo przed innymi użytkownikami drogi i są znane z tego, że skwapliwie korzystają z tego prawa. Jeśli tramwaj zatrzyma sie na środku drogi, aby ludzie mogli wsiąść lub wysiąść, Ty także musisz zatrzymać się.

Kierujacy pojazdem powinien także zachować szczególną ostrożność na rondach, ponieważ na niektórych z nich posiadamy pierwszeństwo przejazdu, a na innych musimy go ustąpić innym kierowcom.

 

Włochy

We Włoszech obowiązkowe jest używanie świateł mijania w porze dziennej, jeśli podróżujemy autostradą lub głównymi drogami krajowymi.

Jeśli zdarzy nam się awaria na drodze, reperujemy lub tylko sprawdzamy auto, wówczas musimy mieć założoną kamizelkę odblaskową.

 

Hiszpania

W tym kraju prawo wymaga od kierowców, by posiadali dwa trójkąty ostrzegawcze. W przypadku awarii auta lub wypadku jeden z trójkątów umieszczony zostaje z przodu, a drugi z tyłu pojazdu. Dodatkowo wymaga się, by kierowcy, którzy potrzebują okularów do kierowania pojazdem, mieli przy sobie ich zapasową parę. Prócz tego potrzebne będzie zapasowe koło i zapas żarówek.

W Hiszpanii warto uważać na złodziei, którzy często obierają sobie za cel auta z  zagranicznymi rejestracjami lub też auta wypożyczone, szczególnie te z przyczepami kempingowymi. Jeśli zdarzy Ci się zatrzymać, aby np. sprawdzić stan swojego auta, powinieneś być niezmiernie czujny w przypadku osób oferujących swoją pomoc.

Pamiętajmy także, że w Hiszpani podobnie jak we Francji, używanie funkcji ostrzegania o radarach w nawigacjach jest nielegalne i karane grzywną.

(źródło: gov.co.uk, www.drivingabroad.co.uk)

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: