Dwujęzyczne testy online

Niezależnie od tego czy zamierzasz kupić używane auto u dealera (trader) czy też od prywanej osoby, powinieneś sprawdzić stan prawny pojazdu.

Najważniejsze punkty do sprawdzenia to:

 • ilu właścicieli miało wypatrzone przez ciebie auto
 • czy w przeszłości był jakiś wypadek, czy np. auto nie zostało uznane przez ubiezpieczyciela jako nieopłacalne do naprawy (write off)
 • czy pojazd był w jakiś sposób modyfikowany
 • czy samochód był używany do celów biznesowych (np. przesyłki kurierskie, taksówka, przeprowadzki etc.)

Poproś dealera o wgląd w raport auta, sprawdź czy historia samochodu jest pełna. Na własną rękę możesz sprawdzić historię auta, zamawiając raport na jednej z wielu stron internetowych, które oferują takie usługi np. wysłanie sms-a.

Czego dowiesz się z takiego raportu?

 • dokładny model, wersja pojazdu plus data pierwszej rejestracji
 • czy na aucie nie ma zadłużenia (np. kredyt, umowa hire-purchase etc.)
 • czy auto nie jest kradzione
 • czy auto nie jest write-off (spisane na straty, uznane przez ubezpieczyciela jako nieopłacalne do naprawy)
 • przebieg pojazdu – na podstawie danych, które są dostępne (np. przeglad techniczny MOT)

Warto dokonać takiego sprawdzenia pojazdu przed zakupem, ponieważ zła ocena może cię sporo kosztować. W dowodzie rejestracyjnym pojazdu nie znajdziesz informacji o tym, że auto zostało kupione na kretyt, czy jest na nim zastaw lub finansowanie. W przypadku np. kiedy auto było kradzione, legalny właściciel (legal owner) ma prawo do zabrania samochodu. Sprawa taka może skończyć się nawet w sądzie.

Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem auta?

Jeśli masz zamiar kupić auto od osoby prywatnej, tym bardziej warto skorzystać z opcji sprawdzenia historii pojazdu. Może się bowiem okazać, że auto jest kradzione lub że należy do firmy finansowej. Full check może wykazać np. niespłacony kredyt, czy pojazd jest kradziony lub czy dokumenty zostały sklonowane.

Szczególną ostrożność powinieneś zachować w przypadku kiedy:

 • sprzedawca mówi, iż nie posiada dokumentu rejestracyjnego (V5), tłumaczy się np. tym, że wysłał go do DVLA lub innej  instytucji;
 • dokument rejestracyjny nie posiada znaku wodnego;
 • istnieją pewne nieścisłości pomiędzy dokumentem V5 a detalami na prawie jazdy (lub innym dokumencie tożsamości) sprzedającego;
 • numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN lub numer silnika nie zgadzają się z tymi, które zawiera dokument V5 lub gdy numery te wyglądają na sfałszowane;
 • sprzedawca nie chce przedstawić ubezpieczenia na samochód.

Przebieg auta

Istnieje możliwość sprawdzenia za darmo przebiegu auta na stronie rzdowej MotoInfo, która udostępnia tego typu dane z ostatnich przegladów MOT. Jednak prócz numeru rejestracyjnego pojazdu musimy podać numer dowodu rejestracyjengo V5C albo też numer dokumentu MOT. Dane te może, ale nie musi udostępnić nam właściciel/sprzedawca pojazdu.

Przebieg auta może być zmieniony, dlatego warto sprawdzić certyfikaty MOT i dokumentację serwisów. Warto także skontaktować się z poprzednim właścicielem/właścicielami auta i spytać ich z jakim przebiegiem sprzedali wóz. tego typu dane można też sprawdzić na jednej ze stron oferująych car check.

(źródło: www.konsumentuk.com,  www.inwestowanieuk.blogspot.co.uk)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: