Dwujęzyczne testy online

Pytanie od jednego z czytelników bloga:

Jestem po operacji wymiany zastawki i w pracy (kierowca busa) powiedziano mi że tracę możliwość wykonywania pracy do czasu ponownego testu medycznego i egzaminów.

Lekarz w Polsce określił mój stan jako dobry i do pracy mogę powrócić po około 3-6 m-cy.

Jak to wygląda z punktu prawa w UK?

Odpowiedź poniżej:

Prawo w Wielkiej Brytanii wymaga powiadomienia Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA) o zmianach stanu  zdrowia kirowcy, które mogą wpłynąć na zdolność do kierowania pojazdami. Szczególny nacisk położone jest na kierowców zawodowych.

Warto wiedzieć, że jeśli kierowca jest zaangażowany w wypadek i zostanie dowiedzione, iz stan zdrowia był powodem wypadku, kierowca może zostać za to ukarany jak również jego ubezpieczenie może zostać  unieważnione.


Jeśli masz problemy zdrowotne związane z chorobą zastawek serca lub zostałeś poddany operacji wymiany zastawki/zastawek serca konieczne jest powiadomienie DVLA o zmianie stanu twojego zdrowia. Można to zrobić za pomocą formularza VOCH1. Formularz po uzupełnieniu należy odesłać do DVLA faksem pod numer 0845 850 0095 lub pocztą na adres: Drivers Medical Group, DVLA, Swansea, SA99 1DF.

Po poinformowaniu DVLA o zmianach w stanie zdrowia doradcy medyczni DVLA zdecydują czy możesz kontynuować pracę jako zawodowy kierowca. Jeśli taka decyzja może być podjęta na podstawie dostarczonych przez Ciebie dokumentów, DVLA podejmuje ją zazwyczaj w przeciągu 3 tygodni. Jeśli jednak potrzebne są dodatkowe badania, czas ten może się wydłużyć do 3 miesięcy.*

* Odpowiedź powstała przy współpracy z firmą Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji o tematyce motoryzacyjnej w Wielkiej Brytanii.

One Comment

  1. Dzień dobry,

    bardzo interesuje mnie wyżej pisana kwestia. Mam dodatkowe pytanie (sytuacja podobna do tej pisanej powyżej – tzn zawał serca i problem powrotu do pracy jako kierowca ciężarówki): Czy do czasu rozpatrzenia sprawy przez DVLA kierowca może prowadzić ciężarówkę, czy musi czekać na orzeczenie DVLA?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: