Dwujęzyczne testy online

Pytanie od jednego z czytelników bloga:

Jestem po operacji wymiany zastawki i w pracy (kierowca busa) powiedziano mi że tracę możliwość wykonywania pracy do czasu ponownego testu medycznego i egzaminów.

Lekarz w Polsce określił mój stan jako dobry i do pracy mogę powrócić po około 3-6 m-cy.

Jak to wygląda z punktu prawa w UK?

Odpowiedź poniżej:

Prawo w Wielkiej Brytanii wymaga powiadomienia Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA) o zmianach stanu  zdrowia kirowcy, które mogą wpłynąć na zdolność do kierowania pojazdami. Szczególny nacisk położone jest na kierowców zawodowych.

Warto wiedzieć, że jeśli kierowca jest zaangażowany w wypadek i zostanie dowiedzione, iz stan zdrowia był powodem wypadku, kierowca może zostać za to ukarany jak również jego ubezpieczenie może zostać  unieważnione.


Jeśli masz problemy zdrowotne związane z chorobą zastawek serca lub zostałeś poddany operacji wymiany zastawki/zastawek serca konieczne jest powiadomienie DVLA o zmianie stanu twojego zdrowia. Można to zrobić za pomocą formularza VOCH1. Formularz po uzupełnieniu należy odesłać do DVLA faksem pod numer 0845 850 0095 lub pocztą na adres: Drivers Medical Group, DVLA, Swansea, SA99 1DF.

Po poinformowaniu DVLA o zmianach w stanie zdrowia doradcy medyczni DVLA zdecydują czy możesz kontynuować pracę jako zawodowy kierowca. Jeśli taka decyzja może być podjęta na podstawie dostarczonych przez Ciebie dokumentów, DVLA podejmuje ją zazwyczaj w przeciągu 3 tygodni. Jeśli jednak potrzebne są dodatkowe badania, czas ten może się wydłużyć do 3 miesięcy.*

* Odpowiedź powstała przy współpracy z firmą Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji o tematyce motoryzacyjnej w Wielkiej Brytanii.

One Comment

  1. Dzień dobry,

    bardzo interesuje mnie wyżej pisana kwestia. Mam dodatkowe pytanie (sytuacja podobna do tej pisanej powyżej – tzn zawał serca i problem powrotu do pracy jako kierowca ciężarówki): Czy do czasu rozpatrzenia sprawy przez DVLA kierowca może prowadzić ciężarówkę, czy musi czekać na orzeczenie DVLA?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: