Dwujęzyczne testy online

Kiedy nie musisz posiadać kwalifikacji zawodowych Driver CPCDriver CPC (Driver Certificate of Professional Competence) to obowiązkowe świadectwo kwalifikacji, które muszą posiadać kierowcy zawodowi. Kwalifikacje te obowiązują na terenie całej Unii Europeskiej i należy je okresowo odnawiać, aby utrzymać w mocy swoje uprawninia.

Głównym celem szkoleń z zakresu Driver CPC jest nieustanne podwyższanie kompetencji i umiejętności kierowców zawodowych.

Istnieją jednak czynniki, które zwalniają niektórych kierowców, którzy prowadzą samochody ciężarowe, autobusy czy autokary od konieczności posiadania kwalifikacji zawodowych.

W ubiegłym roku (13 listopada 2013) wprowadzono w życie przepis, który dotyczy kierowców okazjonalnie prowadzących samochody ciężarowe, autobusy i autokary. Okazjonalnie znaczy tu, że taki kierowca prowadzi pojazd w ramach swojej pracy zawodowej, ale prowadzenie pojazdu nie służy do celów zarobkowych.

Kogo zatem głównie dotyczy zwolnienie od konieczności posiadania kwalifikacji Driver CPC?

Dotyczy ono przede wszystkim mechaników, osób myjących pojazdy i monterów. Wykonujący te prace osoby mogą poruszać się po drogach bez wymaganych uprawnień, pod warunkiem, iż  stosuja się do poniższych zasad:

  • prowadzenie pojazdu nie odbywa się w celach zarobkowcyh
  • nie przewożą ludzi ani towarów
  • pojazd nie jest wynajmowany
  • prowadzenie pojazdu nie jest głównym zajęciem kierowcy
  • pojazd używany jest w promieni do 50 km od bazy kierowcy

Przepis stosuje się także do kierowców, którzy jeżdzą pojazdami do i/lub z umówionych wizyt w środkach VOSA (Vehicle & Operator Services Agency) lub też innych ośrodków uprawnionych do przeprowadzania przeglądów pojazdów.

(źródło: Emano)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: